Aktualności
Wybierz rok:
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Wyjawić, pokazać, naśladować. Polskie malarstwo portretowe XIX/XX w. ze zbiorówMuzeum Warmii i Mazur
Zamek w Olsztynie - 11 grudnia 2024, godz. 17.00
Nowy regulamin organizacyjny MWiM
Z dniem 1 grudnia 2024 r. trzy z naszych oddziałów otrzymały nowe nazwy.
Eksponat miesiąca
Tym razem eksponatem miesiąca została broszka wykonana z tworzywa sztucznego wykonana ok. połowy XX w. Masę plastyczną w intensywnym żółtym kolorze uformowano w kształt przypominający kwiat szarotki.
MWiM w grudniu
Spędź grudzień w muzeum — zapraszamy na wydarzenia do olsztyńskiego zamku i naszych oddziałów.
Black Friday w olsztyńskim zamku!
W dniach 29.11 - 1.12 bilet wstępu do olsztyńskiego zamku za 5 zł!
#oddeskidodeski - edykty, patenty cz. 7
Kończąc prezentację rozporządzeń pruskich, znajdujących się w zbiorach specjalnych muzealnej Biblioteki, prezentujemy najmłodszy z tej kolekcji edykt.
Muzealna przystawka
Zapraszamy do kolejnej edycji "muzealnej przystawki" miesiąca.
Warsztaty Bałtyjskie
Wykład doktor Grażyny Nawrolskiej "Rozwój Elbląga w XIII – XIV wieku w świetle archeologii historycznej"
V Mazurskie spotkanie z filmem dokumentalnym
Muzeum Mazurskie w Szczytnie, 21 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00
Jezioro Ukiel
Nie wyobrażamy sobie Olsztyna bez jeziora Ukiel. Niewiele brakowało, abyśmy byli go pozbawieni! W XIX wieku rozważano możliwość osuszenia zbiornika i przeznaczenie terenu na łąki.
Warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum Przyrody w Olsztynie
26 listopada – 20 grudnia 2024 r.
Teodor Axentowicz - Portret Marii Raczyńskiej
Ta opowieść będzie wyjątkowo nie o artyście, ale o jego modelce.
Eksponat miesiąca
Dzięki Państwa głosom przystawką listopada został drewniany krzyżyk brązowy (enkolpion) typu bizantyjskiego odkryty przed II Wojną Światową w okolicach Sporwin w pow. bartoszyckim.
Medale chrzcielne ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur
Potrzeba i zwyczaj upamiętniania wszelkich ważnych wydarzeń, zarówno w życiu społecznym jak i prywatnym, ma długą historię. Zdecydowanie przydatnym ku temu narzędziem okazywała się sztuka.
Pamiętanie i świętowanie niepodległości
Ważna jest pamięć o wydarzeniach i równie cenna jest ciągłość tej pamięci…
Henryk Klewiado „Ułan i dziewczyna”
W zbiorach etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur oprócz dawnej warmińskiej rzeźby o charakterze sakralnym, znajdują się obiekty sztuki współczesnej określanej mianem ludowej. Do tego zespołu należy prezentowana, drewniana rzeźba autorstwa Henryka Klewiado zatytułowana „Ułan i dziewczyna”, którą pragniemy zaprezentować w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości.
Mohort. Rapsod rycerski z podania
Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przedstawia wydawnictwo autorstwa Wincentego Pola (1807-1872) pt. „Mohort. Rapsod rycerski z podania”.
Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna
W ten weekend (9-10 listopada) zwiedzający Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie będą mieli okazję po raz ostatni zobaczyć wystawę portretu holenderskiego z XVII wieku z galerii rodu zu Dohna.
„Pejzaż z Nowosielicy”
„Pejzaż z Nowosielicy” zalicza się do niewielkiej grupy kompozycji pozbawionych patriotycznych treści i symbolicznych przekazów w oeuvre artysty.
Pierzeja wschodnia schyłku lat 20.
Prezentujemy dwa zdjęcia dokumentujące wygląd przedwojennego Starego Miasta w Olsztynie. Tym razem, „przejdziemy się” wzdłuż kamienic pierzei wschodniej. „Zwiedzanie” rozpoczniemy od strony Wysokiej Bramy.
Muzeum Warmii i Mazur w listopadzie
Serdecznie zapraszamy do naszych oddziałów w listopadzie
Osiedle Rybaki
Jedno z najbardziej malowniczych olsztyńskich osiedli. Położone nad Jeziorem Długim, niezbyt oddalone od miasta ma swój własny klimat i jak się okazuje ciekawą historię.
Wyposażenie Muzeum w Morągu w infrastrukturę techniczną niezbędną do jego otwarcia po przeprowadzonym remoncie
„Wyspy Pamięci”
W Muzeum Przyrody odbyła się ostatnia część warsztatów dla edukatorów muzealnych organizowanych przez Fundację „Wyspy Pamięci”. Nabytą podczas wrześniowego szkolenia teoretycznego i warsztatu pokazowego wiedzę można było wykorzystać w praktyce.
Barbapapa
"Barbapapa", zwana również "glutem", "maszkarą", "flakami", „nocnikami” to rzeźba-fontanna, a przede wszystkim awangardowa instalacja artystyczna, która na lata wpisała się w krajobraz ówczesnego placu Nowotki (dzisiejszego placu Konsulatu Polskiego).
Planszówki na Zamku 2024
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników gier planszowych do sal kopernikowskich olsztyńskiego zamku na spotkanie przy grach planszowych.
Portret księcia Józefa Poniatowskiego
Józef Grassi (1757–1838), 1780, olej, płótno, wym. 153x111 cm, obraz w Dziale Sztuki Współczesnej MWiM.
Hieronim Skurpski (1914-2006)
17 października tego roku, minęła 110. rocznica urodzin Artysty.
Skarb w Zalewie (Saalfeld)
16 października w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbył się pierwszy po wakacyjnej przerwie wykład z cyklu Warsztaty Bałtyjskie.
Warsztaty Bałtyjskie
"Posyłam księciu 144 złote guldeny florenckie znalezione w Saalfeld" - o odkryciu florenów w Zalewie jesienią 1571 r. i o tym co się zdarzyło 420 lat później.
„Warmiński kalejdoskop organowy” – koncert organowy – Marcin Szelest
Zamek w Lidzbarku Warmińskim, 19 października, sobota, godz. 16.00
16 października Biblioteka nieczynna
W dniu 16 października Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur będzie nieczynna.
Święto Edukacji Narodowej
Dzisiejsze Święto Edukacji Narodowej – nazywane potocznie Dniem Nauczyciela – ma dłuższą i ciekawszą historię niż może się nam wydawać. Aby dowiedzieć się, dlaczego to święto obchodzone jest w Polsce 14 października, musimy cofnąć się aż do XVIII wieku.
Klasyki na Warmii
Francuza warto mieć – powie to każdy hydraulik. Mówią tak też fani motoryzacji, którzy tegoroczną, 13. edycję „Klasyków na Warmii” dedykują motoryzacji francuskiej.
Gala 50-lecia Olsztyńskiego Telefonu Zaufania
Dziś w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbyła się Gala 50-lecia Olsztyńskiego Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”.
Monete cudende ratio - Zasady bicia monety
Mikołaj Kopernik spędził na Warmii około 40 lat. Najważniejsze badania, które mogły udowodnić jego teorię, były przeprowadzane m.in. w Olsztynie. Jak natomiast znalazł się na tych terenach i jaka jest geneza pochodzenia naszego astronoma?
Portret Marii Gertnerówny Białynickiej-Biruli, 1933
Maria Gertnerówna (1913-1972) poznała przyszłego męża Michała Białynickiego-Birulę w Zakopanem na początku lat 30. XX w. Portret Marii jest jednym z czterech jej wizerunków, jakie wyszły spod ręki Witkiewicza.
Październik w Muzeum Warmii i Mazur
W październiku zapraszamy do olsztyńskiego zamku i naszych oddziałów
Biblioteka muzealna nieczynna
w dniach 3-4 października 2024 roku.
Muzealna przystawka
Tym razem eksponatem miesiąca została miniatura – wykonana farbami olejnymi na blasze cynkowej – przedstawiająca portret nieznanej kobiety.
Tannenberg 1914. W 110 rocznicę wielkiej bitwy
27 września 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie na otwarcie wystawy pt. „Tannenberg 1914. W 110 rocznicę wielkiej bitwy”.
Weekend seniora z kulturą
5-6 października, bezpłatny wstęp dla osób 60+
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię
Mikołaj Kopernik jako astronom zmienił postrzeganie naszej planety we Wszechświecie. Nie bez powodu poeta Jan Nepomucen Kamiński pisał o nim „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – polskie go wydało plemię”.
Oferta edukacyjna Muzeum Przyrody w Olsztynie 2024/2025
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej naszego Muzeum.
Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1868–1931) z kolekcji Franza Rosego z Dylewa
Jeszcze do końca września br. w sali przy wieży olsztyńskiego zamku można oglądać wystawę „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1868–1931) z kolekcji Franza Rosego z Dylewa”, wyjątkowy zespół prac artysty, będącego wybitnym przedstawicielem włoskiego modernizmu i symbolizmu.
Nagroda im. Henryka Panasa
W olsztyńskim zamku, siedzibie Muzeum Warmii i Mazur, Wiktor Marek Leyk, otrzymał nagrodę im. Henryka Panasa, nadaną mu przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Literatów Polskich w Olsztynie.
„Mazurskie Klepanie. Mazurskie spsiewanie. Naukowo i muzycznie o Mazurach”
Zapraszamy do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie na wydarzenie pt. „Mazurskie Klepanie. Mazurskie spsiewanie. Naukowo i muzycznie o Mazurach”, które wypełnią pieśni mazurskie w wykonaniu Moniki Wierzbickiej z towarzyszeniem muzycznym Wiesława Wysockiego
Jesienne warsztaty rodzinne
Zapraszamy na jesienne warsztaty rodzinne do olsztyńskiego zamku, pierwsze spotkanie już w sobotę 21 września o godz. 11:00.
Otwarcie wystawy w Lidzbarku Warmińskim
We wtorek 10 września o godz. 17:00, zapraszamy na otwarcie wystawy "Na polowaniu w puszczy, lesie i na bagnach. Z dziejów łowiectwa pomiędzy Wisłą a Niemnem"
Warsztaty rycerskie w Magazynie Solnym olsztyńskiego zamku
Jesień to idealna pora na szkolną wycieczkę edukacyjną, zapraszamy na warsztaty rycerskie w Magazynie Solnym olsztyńskiego zamku. Wspólnie przeniesiemy się w rycerski świat, przeżyjemy przygody podczas pasowania na rycerza i dwórkę.
Spotkanie w Muzeum Mazurskim w Szczytnie
Już 13 września o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie ze znanym historykiem, regionalistą, autorem wielu artykułów historycznych - Witoldem Olbrysiem.
Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem
Zamek w Olsztynie, 8 września 2024 r. (niedziela), godz. 10.00 – 14.00
Narodowe Czytanie 2024
Już dziś, 7 września 2024 roku, przypada coroczna akcja Narodowego Czytania. Jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku w celu propagowania znajomości polskiej literatury narodowej. W czasie jej trwania odczytywane są publicznie fragmenty wybranych dzieł. W tym roku czytamy „Kordiana” Juliusza Słowackiego - wybitnego twórcy epoki romantyzmu.
Europejskie Dni Dziedzictwa: Szlaki. Sieci. Połączenia.
Zamek w Olsztynie, 7 września 2024, godz. 11.00
Europejskie Dni Dziedzictwa: Szlaki. Sieci. Połączenia.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim – 6 września 2024, godz. 11.00
Warsztaty edukacyjne
Dziś rozpoczął się rok szkolny, a my zapraszamy na warsztaty edukacyjne do olsztyńskiego zamku i naszych oddziałów.
Muzealna przystawka
Dzięki Państwa głosom przystawką września została księga pochodząca z klasztoru staroobrzędowców w Wojnowie.
Wrześniowe wydarzenia
Przed nami ostatnie wakacyjne dni, a my zapraszamy na wrześniowe wydarzenia do olsztyńskiego zamku i naszych oddziałów.
Dmytro Kułeba w olsztyńskim zamku
Niezwykłym gościem, który odwiedził dziś olsztyński zamek, był Dmytro Kułeba, Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy
Edykty, patenty cz. 5
Wakacje powoli zmierzają ku końcowi. Studenci szykują się do sesji poprawkowej i początku nowego roku akademickiego. Jakie czekają ich zajęcia w październiku? Ponad 300 lat temu studenci Uniwersytetu Albrechta w Królewcu mogli sprawdzić to w specjalnej broszurce.
„Geniuszem Wodza – męstwem żołnierza – wysiłkiem narodu”
Słowa umieszczone na prezentowanym medalu warto przytoczyć i przypomnieć w rocznicę Bitwy Warszawskiej (13–25 sierpnia 1920 roku), według brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D`Aberona, jednej z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.
Profesor Krzysztof Pomian w olsztyńskim zamku
W olsztyńskim zamku gościliśmy postać wybitną, profesora Krzysztofa Pomiana, zasłużonego dla światowej nauki, profesora we francuskim Centre national de la recherche scientifique (CNRS), a przede wszystkim autora ważnego dla muzealnictwa, trzytomowego dzieła „Muzeum. Historia światowa” (pierwsze wyd. w języku francuskim w l. 2020-2022).
Wakacje w gotyku
Dziedziniec zamku w Olsztynie, wtorki od 30 lipca do 20 sierpnia 2024, godz. 10.00 – 13.00
Edykty, patenty cz. 4
Ostatnie wpisy z cyklu #oddeskidodeski były poświęcone osiemnastowiecznym drukom ulotnym związanym z Uniwersytetem Albrechta w Królewcu, zachowanym w zbiorach bibliotecznych Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W dzisiejszym wpisie omówimy stanowiące znaczną ich część druki żałobne.
Sierpniowe wydarzenia w Muzeum Warmii i Mazur
Zapraszamy na sierpniowe wydarzenia w Muzeum Warmii i Mazur.
XXV. Jubileuszowy Jarmark Mazurski w Szczytnie
Dziedziniec Ratusza Miejskiego, Zamek Krzyżacki – 10 sierpnia 2024 r., godz. 9.00-18.00,
Wakacyjne spotkania z przyrodą: Zwierzęta wokół nas
Muzeum Przyrody w Olsztynie, piątki 9 i 23 sierpnia 2024 r., godz. 11.00
Aplikacja CastleOlsztyn
Ciekawi Was, jak wyglądało życie codzienne w olsztyńskim zamku w czasie, kiedy mieszkał tu Mikołaj Kopernik? Chcielibyście mieć wehikuł czasu w Waszych telefonach?
Tłok pieczętny majątku ziemskiego w Turzy Małej k. Płośnicy
Kolekcja typariuszy w zbiorach MWiM, być może niezbyt rozbudowana, zawiera jednak kilka cennych i ciekawych obiektów. Dotyczy to zwłaszcza tłoków pieczętnych cechów rzemieślniczych.
„Zakazane piosenki”
1 sierpnia 2024 roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
„Kochajmy syrenki”
W wakacyjnym cyklu #pokusanadziś prezentujemy wybrane obiekty, które znajdują się na ekspozycji w naszym Muzeum. Pokusą na dziś są fotografie z plenerów filmowych, w tym z kultowej komedii muzycznej „Kochajmy syrenki” z wystawy „Olsztyn filmowy”.
Wazon dekoracyjny w kształcie amfory
W wakacyjnym cyklu #pokusanadziś prezentujemy jeden, wybrany obiekt, który znajduje się na ekspozycji w naszym Muzeum. Pokusą na dziś jest wazon dekoracyjny w kształcie amfory z XIX wieku.
Tkaniny dwuosnowe
W wakacyjnym cyklu #pokusanadziś prezentujemy jeden, wybrany obiekt, który znajduje się na ekspozycji w naszym Muzeum. Pokusą na dziś są tkaniny dwuosnowowe.
Wakacyjny Czwartek z Mikołajem Kopernikiem
Już jutro drugie i ostatnie w tym roku Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem! Tym razem spotkamy się w wiosce rycerskiej.
Gra Kopernik
Może wizyta w olsztyńskim zamku zachęci Was do odwiedzenia tego miejsca także w formie wirtualnej? W grze komputerowej?
Przewodnik za złotówkę
Promocja! Zwiedź olsztyński zamek z przewodnikiem za 1 zł!
"Stawka większa niż życie — Dossier"
W sobotę 20 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Bernackim autorem książki "Stawka większa niż życie — Dossier"
Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Zapraszamy na wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem Wstęp: 12 zł od osoby
„Jadwiga z Bożej łaski królowa Polski”
Medalion według projektu Parysa Filippi (1836-1874), pocz. XX wieku, aluminium patynowane, średnica 17 cm.
Praca w Muzeum Warmii i Mazur
Muzeum Warmii i Mazur poszukuje kandydatów/-ek na stanowisko:
Ograniczenia w dostępności wystaw
w dniu 20 lipca 2024 r.
Spacer Aleją Biskupów
Drodzy mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, okolic i wszyscy chętni. - W sobotę 27 lipca zapraszamy na wspólny SPACER ALEJĄ BISKUPÓW.
#Oddeskidodeski — edykty, patenty cz. 3
W ostatnim wpisie z cyklu #oddeskidodeski wspomniano o znajdującym się w bibliotece Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie woluminie wspólnie oprawionych druków ulotnych związanych z Uniwersytetem Albrechta w Królewcu.
Eksponat miesiąca
Dzięki Państwa głosom przystawką lipca zostało: gliniane naczynie sepulkralne grupy sambijsko-natangijskiej z V-VI wieku z b. Detlevsruh, Kr. Friedland.
Muzeum Warmii i Mazur w lipcu
Przed nami długie, lipcowe dni, które warto spędzić w muzealnym towarzystwie. Przychodźcie, zwiedzajcie i bądźcie z nami
Tłok pieczętny sądu w Giżycku
"Na pieczęci sądowej zaś … widnieje sprawiedliwość przedstawiona, jak to w zwyczaju, z zawiązanymi oczami, z mieczem w prawej i szalką u wagi w lewej ręce…"
Weksel z kolekcji muzeum
Ja niżej podpisany Antoni Wyrzykowski, Notarjusz … stwierdzam, że drugostronnie przyłożony znak dużego palca prawej ręki uczyniony został w mojej, Notarjusza obecności…
Zatrudnimy fotografa na stanowisku asystenta w Pracowni Digitalizacji!
Dołącz do zespołu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jako asystent ds. digitalizacji. Poszukujemy osoby z doświadczeniem w fotografii studyjnej i digitalizacji zbiorów muzealnych.
Oferty pracy w Muzeum Warmii i Mazur
#Praca
Od deski do deski - edykty, patenty cz. 2
W zbiorach bibliotecznych Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się wolumin zawierający oprawiony razem zbiór druków ulotnych w językach łacińskim i niemieckim.
W 80 dni dookoła świata
Na dziedzińcu naszego zamku ruszyły próby do spektaklu „W 80 dni dookoła świata” w reżyserii Piotra Ratajczaka.
Upadek Ikara
"Ważniejsze od samego dzieła sztuki jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane" /Joan Miro/
Od Kurhausu do Orbisu. Z dziejów turystyki na Mazurach
Muzeum w Mrągowie, czwartek, 20 czerwca, godzina 16:00
Śpiewajmy poezję
Dziś i jutro „Śpiewajmy poezję” odbędzie się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Co ciekawe, w tym roku obchodzimy 50. lecie tego wydarzenia.
Moja przygoda w Muzeum
Dziś na krużganku olsztyńskiego zamku odbyło się podsumowanie etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Moja przygoda w Muzeum”.
Muzealna przystawka
Zapraszamy do kolejnej edycji "muzealnej przystawki" miesiąca.
Warsztaty Bałtyjskie
20 czerwca 2024 r., godz. 17:00, sale kopernikowskie olsztyńskiego zamku
Listy Ignacego Krasickiego
Poprzedni wpis z cyklu #rękopisy_mwim dotyczył dokumentu, w którym wymieniono dwóch przodków warmińskiego biskupa-poety – Ignacego Krasickiego.
Europejskie Dni Archeologii
Muzeum Warmii i Mazur po raz kolejny włączy się w obchody tego wyjątkowego święta archeologii, kultury i sztuki.
Lidzbark Warmiński cudem Polski!
Czytelnicy i redakcja National Geographic Traveler wybrali Cuda Polski 2024. Wygrały miejsca zaskakujące, ciekawe i z dala od utartego szlaku.
Kalendarium
« | niedziela, 8 grudnia 2024 | » | ||||
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | So | N |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Poznaj lepiej nasz region:
niedziela 8 Grudnia