Muzealna przystawka

2025-05-09 11:02:42 (ost. akt: 2025-05-09 11:08:00)

Eksponatem maja zostało naczynie z okresu wędrówek ludów odkryte na cmentarzysku w Młotecznie pow. braniewski.

Muzealna przystawka
Prezentowane naczynie pochodzi z cmentarzyska ciałopalnego tzw. grupy elbląskiej. Były to społeczności zamieszkujące tereny Wysoczyzny Elbląskiej z przyległościami (wybrzeża Zalewu Wiślanego) w późnym okresie wpływów rzymskich i okresie wędrówek ludów. Ich pojawienie się wiązane jest z migracją ludności bałtyjskiej z terenów dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego na południe. Przybysze zajmowali miejsca przynajmniej częściowo opuszczone przez ludność kultury wielbarskiej wiązanej z plemionami germańskimi.
Na takie, już dość skomplikowane tło etniczne nałożyły się jeszcze silne wpływy skandynawskie. W rezultacie w regionie obecne są ślady kulturowe charakterystyczne dla społeczności germańskich, skandynawskich i bałtyjskich. Jednym z najciekawszych przykładów takiego konglomeratu są odkrycia dokonywane w okolicach Młoteczna w pow. braniewskim. W latach 1873— 1917 w różnych częściach wsi znaleziono kilkanaście przedmiotów ze srebra i złota, w tym m.in. medalion z czasów panowania Konstantyna II, fragmenty srebrnych naczyń, dwa złote naszyjniki i polichromowaną złotą zapinkę — broszkę- depozyty charakterystyczne dla rytuałów świata germańskiego. Tymczasem, położone w tej samej miejscowości badane w latach 1973-1976 cmentarzysko, przez pryzmat znajdowanego na nim wyposażenia oraz praktyk (m.in. ślady ofiar z koni), przypisać należy już społecznościom bałtyjskim. Właśnie z tego stanowiska pochodzi prezentowane naczynie- przystawka z pochówku nr 20. W grobie tym, w masywnej, glinianej urnie złożono spalone szczątki dorosłego mężczyzny. Wśród pochowanego z nim wyposażenia, archeolodzy odkryli również brązową zapinkę-broszkę, bursztynowy pacior i brązowe okucia, być może będące ozdobą pasa. Dzięki charakterystycznej zapince pochówek można datować na wczesną fazę okresu wędrówek ludów (schyłek IV—IV/V wiek naszej ery).

Kalendarium

« piątek, 9 maja 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 9 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich