Taksa chlebowa

2025-04-25 13:08:07 (ost. akt: 2025-04-25 13:27:22)

Parę lat po sprawowaniu funkcji administratora na Warmii, Mikołaj Kopernik został nuncjuszem Kapituły Warmińskiej. Wraz z Tiedemannem Giesem sprawdzał szczegółowo stan każdej wioski i miasteczka, odbierał zeznania od wójtów i rajców oddelegowanych w tym celu, bądź też nawet od samych chłopów.

Taksa chlebowa
Bardzo często ludzie schodzili się ze skargami i problemami, które Kopernik musiał załatwiać na miejscu. W tym czasie obaj duchowni – Giese i Kopernik – odbierali czynsze z wykupionych dóbr w okręgu Tolkmicka i Ornety. Zostały one zrabowane przez niejakiego Kaspara Schwalbacha, w czasie zawieszenia broni po wojnie pruskiej. Z tego względu sytuacja wyglądała źle – wsie były puste, wielu chłopów ratowało się ucieczką, a reszta bytowała nędznie, z powodu niskich cen zboża.

Przez te okoliczności i prawdopodobne prośby Kapituły, Kopernik zaczął studiować ceny chleba. Skutkiem tego był memoriał i tablice uczciwych cen pieczywa, obliczone do zastosowania w okręgu olsztyńskim. Taryfa chlebowa była ustalana w taki sposób, że płace piekarza, robotników oraz artykułów spożywczych takich jak sól i drożdże, oparte były na cenie zboża. Cenę tę traktowano bardzo płynnie i liczono się z jej wahaniami, ponieważ na tablicy umieszczono liczby od 9 do 66 szylingów za korzec. Biskup i Kapituła postanowili rozciągnąć kopernikowską taryfę na całą Warmię. Wątpliwości wzbudzała jedynie liczba funtów przypadających na korzec zboża. Z tego względu Kapituła poprosiła doktora Mikołaja o wskazówki do jej sprawdzenia.

„Najprzód trzeba zważyć korzec pszenicy białej, czystej i tegorocznej i zbadać, ile funtów zawiera jeden korzec. Podobnie, jeśli weźmie się szerokość i głębokość jakiegokolwiek korca w Lidzbarku, Olsztynie i gdziekolwiek indziej, będzie można dowiedzieć się […] jaka jest różnica owych korców, aby pierwszy z nich także do tego wystarczył”.

Kopernik wskazywał także, jak wyznaczyć stosunek wagowy czystej mąki i otrąb:

„Dowiedziawszy się tego, weź mąki, byle przesianej, ile chcesz na wagę i niech z tego zrobią chleby losebroth; niewiele zależy, czy będą duże czy małe byle znowu chleb pochodzący z tej mąki został zważony i byle zanotowano, ile przynosi funtów losebrothu. Tak niech się stanie w Lidzbarku, w Olsztynie i wszędzie, gdzie się podoba, a co zostanie znalezione w rezultacie, niech będzie zebrane razem i porównane”.

Kopernik zalecał odniesienie wszystkich miar zboża do jednego wzorca. Wszystkie te zabiegi miały na celu wyznaczenie prawdziwej i sprawiedliwej ceny chleba tak, aby każdy kupował podobny chleb w tej samej cenie. Taksa chlebowa – podobnie jak poprzednie „Zasady bicia monety” – wprowadzała standaryzację wielkości i ceny pieczywa, na korzyść dla przeciętnego mieszkańca Kapituły.

KRB

Źródła: Kopernik. Twórca nowego nieba – Jeremi Wasiutyński

fot. Łukasz Kulicki

Kalendarium

« piątek, 25 kwietnia 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 25 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich