W grudniu 2012 r. zbiory Domu „Gazety Olsztyńskiej” wzbogaciły się o niezwykle cenne, dla poznania i zachowania historii naszego regionu, nabytki. Jednym z ofiarodawców jest Maria Surynowicz, która przekazała dokumenty i pamiątki związane z Marią Zientarą-Malewską. W zespole znalazły się między innymi:
- zaświadczenia ks. Walentego Barczewskiego (11 kwietnia 1918 r.) o chrzcie i bierzmowaniu oraz Urzędu Pełnomocnika Rządu RP delegującego Marię Zientarównę „na Prusy Wschodnie dla organizowania szkół na terenie powiatu i miasta Olsztyna” (7 kwietnia 1945 r.)
- zeszyty z rękopisami wierszy powstałymi w latach 1922–1923 i rękopis tekstu „Kościół św. Jakuba w Olsztynie”
- list Feliksa Nowowiejskiego do Marii Zientarówny w sprawie wydania drukiem „Kolędy warmijskiej” (1933 r.) oraz nuty tejże kolędy wydane w Poznaniu w 1934 r.
- niezwykle rzadkie już dziś egzemplarze gazet: „Gazety Olsztyńskiej” nr 174 z 27 lipca 1924 r., „Życia Młodzieży” nr 7 z 28 marca 1926 r., „Polaka w Niemczech” nr 3 z 1 marca 1929 r.
- najwyżej ceniony przez poetkę, spośród jej licznych odznaczeń, papieski medal „Pro Ecclesia et Pontifice” (1979 r.)
- przedmioty osobistego użytku: zegarek, modlitewnik, różaniec
- popiersie Marii Zientary-Malewskiej, autorstwa Balbina Świtycz-Widacka (lata 60. XX w.).
Kolejni ofiarodawcy to: Brygida Samulowska, która przekazała karty pocztowe z widokami Gietrzwałdu, wydane nakładem Andrzeja Samulowskiego (lata 30. XX w) i modlitewnik z księgarni gietrzwałdzkiej „Zdrowaś Marja. Zbiór modlitw i pieśni na wszystkie uroczystości kościelne w roku” oraz Konrad Piskuła przekazujący do muzealnych zbiorów karty pocztowe z widokiem gmachu Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie i korespondencją ucznia tejże szkoły do rodziny w Złotowie (maj 1939 r.).