Z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Mokradeł w środę 12 lutego odbyło się w naszym Muzeum wydarzenie z cyklu „Spotkania z przyrodą”. Gościem spotkania była Aleksandra Krzysztoń-Rzodkiewicz - Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Regionalnego Konserwatora Przyrody w Olsztynie, która wygłosiła wykład „Nowe rezerwaty przyrody w województwie warmińsko-mazurskim”.
Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2024 poz. 1478) „Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym (…) wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi”. Nowo powołane w województwie rezerwaty przyrody obejmują obszar 1136,92 ha. Wśród nich wyznaczono trzy rezerwaty leśne i sześć torfowiskowych:
• leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy o pow. 121,61 ha.
Rezerwat powołano w celu zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych o cechach naturalnych, stanowiących siedliska epifitów i ksylobiontów, wspomagania procesów naturalnej regeneracji siedlisk leśnych, a także w celu ochrony źródliska rzeki Szelążnicy oraz jej górnego odcinka wraz z jeziorami Buńki Małe i Buńki Średnie.
• leśny rezerwat Las Krawno o pow. 35,48 ha
Rezerwat powołano w celu ochrony kompleksu borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 28,95 ha.
• torfowiskowy rezerwat Bagno Minta o powierzchni 491,09 ha
Rezerwat został powołany w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności licznej populacji haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
• torfowiskowy rezerwat przyrody Rysie Bagno o pow. 204,85 ha
Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych, w tym torfowisk przejściowych i borealnej świerczyny na torfie oraz stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w szczególności krytycznie zagrożonego fiołka błotnego Viola epipsila i licznych populacji rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych Orchidaceae. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 73,35 ha.
• leśny rezerwat Mokra Góra o pow. 60,08 ha
Rezerwat powołano w celu zachowania fragmentów grądu subkontynentalnego stanowiącego ostoję cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, zrostniczka skalnego, miechery pierzastej, granicznika płucnika, puchlinki ząbkowanej, muchołówki małej, muchołówki białoszyjej i dzięcioła średniego.
• torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek o pow. 74,68 ha
Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 33,99 ha.
• torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna o pow. 37,74 ha
Rezerwat powołano w celu zachowania kompleksu torfowisk niskich i przejściowych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 40,09 ha.
• torfowiskowy rezerwat Torfowiska nad jeziorem Zdrużno o pow. 60,75 ha
Rezerwat powołano w celu ochrony torfowisk alkalicznych. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 49,76 ha.
• torfowiskowy rezerwat Uroczysko Korea o pow. 50,64 ha
Rezerwat powołano w celu zachowania torfowiska alkalicznego. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o pow. 68,69 ha.
Ideą, która doprowadziła do wyznaczenia tak dużej liczby rezerwatów na terenie naszego województwa była zorganizowana przez Lasy Państwowe akcja „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. Zgłoszone przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie obszary uzyskały akceptację zespołów roboczych ds. wyznaczenia rezerwatów przyrody. Część niezbędnych do utworzenia rezerwatów danych przyrodniczych dostarczyli sami leśnicy oraz osoby prywatne i instytucje pozarządowe, co stanowi cenny wkład w przypadku pracy nad weryfikacją granic proponowanych rezerwatów i celów ich utworzenia.
Nowo powstałe rezerwaty przyrody są dowodem na to, że kluczem do skutecznej i mądrej ochrony przyrody jest współpraca.
Dziękujemy za spotkanie!
Materiały źródłowe: https://www.gov.pl/web/rdos-olsztyn
Fot. Ewa Szewczyk
mk