Jezioro Ukiel

2024-11-20 08:54:37 (ost. akt: 2024-11-20 09:06:06)

Nie wyobrażamy sobie Olsztyna bez jeziora Ukiel. Niewiele brakowało, abyśmy byli go pozbawieni! W XIX wieku rozważano możliwość osuszenia zbiornika i przeznaczenie terenu na łąki.

Jezioro Ukiel
Takie działania nie były w tamtych czasach rzadką praktyką. Warto w tym miejscu przypomnieć chociażby los jeziora Fajferek, zlokalizowanego w miejscu współczesnych ogrodów działkowych Osiedla Grunwaldzkiego. Ostatecznie, rada miejska podjęła inną decyzję. We wrześniu 1896 roku zakupiono jezioro za 29 000 marek. Była to kwota porównywalna z ceną dobrej kamienicy, co i tak za 412 hektarowe jezioro nie wydaje się wygórowaną ceną. Zakupu dokonano z myślą o wykorzystaniu zbiornika przy budowie wodociągów, mających zasilić niebawem Olsztyn w bieżącą wodę.

Na początku XX wieku zaczęto doceniać rekreacyjne walory jeziora. Rok 1905 to data narodzin klubu wioślarskiego Allensteiner Ruderverein E.V. Jego członkowie sami budują hangar i przystań nieopodal Kortówki. Piętnaście lat później powstaje klub żeglarski Allensteiner Segler-Verein. Na przełomie 1930 i 1931 przy dzisiejszej Żeglarskiej, nieopodal stacji wodociągowej posadowiono dla niego hangar z prawdziwego zdarzenia z kabinami weekendowymi dla zamożniejszych członków klubu, przejęty po wojnie przez Yacht Club. To właśnie ta organizacja podejmuje inicjatywy dążące do integracji środowiska w nowej rzeczywistości.

Żeglarstwo odradza się w niemal kilka miesięcy po zakończeniu wojny. Wykorzystywano łodzie, które zostały pozostawione w hangarach lub zatopione i po remoncie gotowe do użytkowania. Już w grudniu 1945 roku rozpoczęto w Olsztynie i w Węgorzewie pierwsze kursy. W kolejnych latach zakładane są nowe kluby i sekcje, a w 1948 roku powstaje w Olsztynie Oddział Okręgowy Polskiego Związku Żeglarskiego, który szybko zasila czołówkę najaktywniejszych w całym kraju. Była to wolna forma działania, nie do zaakceptowania przez władze polityczne, wobec czego został rozwiązany. Reaktywacja następuje wraz z popaździernikowymi przemianami. Przez lata kluby i sekcje Okręgu wyszkoliły i wychowały tysiące żeglarzy, których gros osiągnęło sukcesy w sporcie ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.

MW

Na fotografii udokumentowano nieistniejące dziś kąpielisko i przystań przy ulicy Żeglarskiej. Więcej zdjęć o wymienionej tematyce możecie Państwo zobaczyć w Muzeum w Mrągowie na wystawie „Od Kurhausu do Orbisu”, nawet poza sezonem.
Archiwum MWiM, dar Macieja Króla.

Bibliografia:
Bętkowski Rafał, Olsztyn jakiego nie znacie, 2010.
Mazur Marek, Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Żeglarski, [w:] Kalendarz Olsztyna. Tradycyjne z kalendarium pełen bogato ilustrowanych ciekawych treści z życia miasta oraz istotnych informacji do codziennego użytku w roku 2011. Rocznik XIII, red. Śrutkowski Tomasz, Olsztyn 2010.
Siwicki Marek, Przystanie ciepłych wiatrów.

Kalendarium

« czwartek, 21 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 21 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich