Pierzeja wschodnia schyłku lat 20.

2024-11-06 09:55:57 (ost. akt: 2024-11-06 10:03:23)

Prezentujemy dwa zdjęcia dokumentujące wygląd przedwojennego Starego Miasta w Olsztynie. Tym razem, „przejdziemy się” wzdłuż kamienic pierzei wschodniej. „Zwiedzanie” rozpoczniemy od strony Wysokiej Bramy.

Pierwszy z budynków o dachu mansardowym i przeszklonej fasadzie mieścił dom handlowy należący do rodzinnego przedsiębiorstwa Conitzera. Obuwie przedwojenni mieszkańcy Olsztyna mogli kupić w znajdującym się obok zakładzie Conrada Tacka. Sąsiadujący z Tackiem handlarz, Lewinski, prowadził sklep z odzieżą w dobrych cenach. W pierwszej z podcieniowych, wysuniętych kamienic, zakupy mogli zrobić miłośnicy likierów. W drugiej, zainteresowani technicznymi nowinkami spotykali się z szeroką ofertą radioodbiorników i artykułów oświetleniowych, przygotowaną przez Karla Neumanna. Warto zaznaczyć, że Neumann posiadał swój sklep w tym samym miejscu, w którym niegdyś mieszkał Jan z Łajs, pierwszy sołtys i zasadźca Olsztyna. Co prawda, nie była to ta sama kamienica, niszczona przez wojny i pożary, wielokrotnie odbudowywana w ciągu wieków, ale z całą pewnością ta sama parcela.


Udokumentowany na drugiej fotografii sklep Max’a Silberstein’a był ceniony za tkaniny wysokiej jakości. To u niego, zaopatrywali się w ubrania zamożniejsi mieszkańcy miasta. W sąsiadującej z nim kamienicy o kosztownie zdobionym szczycie swoje usługi oferowali między innymi krawiec, pracz, kapelusznik... Najskromniejszy z uwiecznionych na płytce sklepów z szyldem A.Rozka oferował artykuły gospodarstwa domowego. Pierzeję kończy czterokondygnacyjna kamienica o płaskim dachu, bogato ornamentowana, w której czekała na klientów cała gama produktów sprowadzanych z kolonii oraz lokal Maxa Marcusa, gdzie można było odpocząć po intensywnym dniu spędzonym na zakupach.


Fotografie znajdują się w Archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Kalendarium

« środa, 4 grudnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 4 Grudnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich