„Kochajmy syrenki”

2024-07-31 10:52:33 (ost. akt: 2024-07-31 11:20:27)

W wakacyjnym cyklu #pokusanadziś prezentujemy wybrane obiekty, które znajdują się na ekspozycji w naszym Muzeum. Pokusą na dziś są fotografie z plenerów filmowych, w tym z kultowej komedii muzycznej „Kochajmy syrenki” z wystawy „Olsztyn filmowy”.

„Kochajmy syrenki”

Autor: Ryszard Czerniewski

W latach 60. XX wieku polska kinematografia przeżywała prawdziwy boom na filmy muzyczne. Jednym z takich tytułów jest komedia muzyczna „Kochajmy syrenki” z 1966 roku, nazywana często kramem z piosenkami albo komedią zmotoryzowaną. Reżyserem filmu jest Jan Rutkiewicz, debiutował w nim także jako scenarzysta Jacek Fedorowicz, który obok Bogdana Łazuki grał jedną z głównych ról. W filmie wystąpił zespół Tajfuny (w filmie pod nazwą "Żywioły"), śpiewającego piosenki m.in. do tekstów Wojciecha Młynarskiego oraz zespół Janusza Senta. Akcja filmu toczy się na Mazurach. Dwaj przyjaciele — Marek (w tej roli Bohdan Łazuka) i Aleksander (gra go Jacek Fedorowicz) — kupują używaną dwucylindrową syrenkę. Do spłaty wozu brakuje im trochę pieniędzy, podejmują więc pracę akwizytorów u impresaria Koszajtisa, który z imprezą "Jeździmy z humorkiem" objeżdża okoliczne miejscowości letniskowe. Wkrótce popadają w konflikt z muzykami Pimonowem i Łaputem.

Planem filmowym w Olsztynie była plaża miejska oraz Plac Świerczewskiego obecny Targ Rybny, na fotografiach widzimy oprócz sławnych aktorów nieistniejące drewniane zabudowania na plaży, pomosty i wieże do skoków, w tle pojawiają się liczni młodzi mieszkańcy Olsztyna. Zdjęcia kręcono od 28 lipca do 5 sierpnia 1966 roku. Oprócz Olsztyna film kręcono w Warszawie, Mrągowie, Biskupcu, Sopocie oraz Łodzi.
Komedia była promowana jako "wakacyjna przygoda w rytmie big-beatu". Miała premierę 25 kwietnia 1967 roku.

W wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej" w 2009 roku Bohdan Łazuka na pytanie, jakie ma wspomnienia związane z Olsztynem, odpowiedział: "Kręcono tu jeden z pierwszych filmów, o którym też mówiono, że jest mało ambitny. A teraz puszczają go co drugi dzień w telewizji. Był to obraz „Kochajmy syrenki”. Mieszkaliśmy wtedy w hotelu Warmińskim. Jak dziś pamiętam kartkę, na której napisano, że od godziny 19 w hotelu obowiązuje strój miarowy".


Elżbieta Krupa

Kalendarium

« piątek, 1 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 1 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich