Wazon dekoracyjny w kształcie amfory

2024-07-30 11:27:20 (ost. akt: 2024-07-30 11:38:56)

W wakacyjnym cyklu #pokusanadziś prezentujemy jeden, wybrany obiekt, który znajduje się na ekspozycji w naszym Muzeum. Pokusą na dziś jest wazon dekoracyjny w kształcie amfory z XIX wieku.

Wazon dekoracyjny w kształcie amfory

Autor: Grzegorz Kumorowicz

Czy mamy tu miłośników mitologii? Artyści i rzemieślnicy często wykorzystywali motywy mitologiczne w swoich dziełach, nie tylko na obrazach czy rzeźbach. Tematy te były często przedstawiane na obiektach dekoracyjnych i przedmiotach codziennego użytku. Co ciekawe ukazane postaci nosiły zazwyczaj imiona zaczerpnięte z mitologii rzymskiej, niegreckiej. Jednym z przykładów dzieła z dekoracją o temacie mitologicznym ze zbiorów naszego Muzeum jest XIX wieczny wazon ze sceną porwania Prozerpiny przez Plutona. Możecie go znaleźć na wystawie „Wnętrza stylowe. Od Baroku do Secesji”.

Prozerpina była córką Ceres-bogini urodzaju. Pluton — bóg świata podziemnego porwał Prozerpinę podczas zbierania przez nią polnych kwiatów, żeby uczynić z niej swoją żonę i władczynię podziemi. Ceres, poszukując zaginionej córki, opuściła Olimp, a kiedy dowiedziała się, co się wydarzyło, sprawiła, że ziemia przestała dawać plony. Zaniepokojony losem głodujących ludzi Jowisz postanowił zainterweniować i zwrócić Prozerpinę matce, ale pod warunkiem, że ta nic tam nie zjadła. Niestety, Pluton zdążył poczęstować żonę owocem granatu. Ostatecznie bogowie doszli do porozumienia. Prozerpina przez dziewięć miesięcy miała przebywać z matką na ziemi (od początku wiosny do końca jesieni), a przez trzy miesiące schodzić do Hadesu, wtedy na ziemi panowała zima.

Ciekawe, czy uda Wam się odnaleźć w rekonstrukcji, którego wnętrza znajduje się opisywany wazon. Zwróćcie też uwagę na nietypowe skrzydła Plutona. Bóg podziemi został przedstawiony ze skrzydłami motyla.

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich