Śpiewajmy poezję

2024-06-20 12:02:50 (ost. akt: 2024-06-20 12:08:53)

Dziś i jutro „Śpiewajmy poezję” odbędzie się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Co ciekawe, w tym roku obchodzimy 50. lecie tego wydarzenia.

Śpiewajmy poezję

Autor: Archiwum MWiM

Początek to rok 1974 kiedy to z inicjatywy pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie — dziś Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, powstała idea organizacji Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Przesłaniem Spotkań była potrzeba stworzenia imprezy wykorzystującej piękno i niepowtarzalny klimat trzech zamków — w Olsztynie, Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim. Ze swoimi recitalami wystąpili wtedy Mieczysław Święcicki i Magda Umer.

Jednak to dziedziniec olsztyńskiego zamku okazała się tym wyjątkowym miejscem, do którego wracają artyści i ich muzyka. A całe wydarzenie odbędzie się w tym roku po raz pięćdziesiąty.
Imprezie nadano charakter konkursowy, a od pierwszych chwil powstania towarzyszą jej koncerty znanych artystów. Od 1979 roku, stałym elementem imprezy został znak graficzny Spotkań Zamkowych, który przedstawia stylizowanego gołąbka.

Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” gościły wielu znakomitych gości. Na zamkowym dziedzińcu pojawiali się wybitni interpretatorzy, poeci, kompozytorzy i znawcy gatunku: Zygmunt Konieczny, Aleksander Bardini, Ewa Demarczyk, Elżbieta Adamiak, Hanna Banaszak, Agnieszka Osiecka, Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Andrzej Poniedzielski, Antonina Krzysztoń, Magdalena Cielecka, Mirosław Czyżykiewicz, Tadeusz Śliwiak, Lech Śliwonik, Jan Poprawa, Andrzej Ibis-Wróblewski, Krystyna Gucewicz, Grzegorz Tomczak, Grzegorz Turnau, Magda Umer, Elżbieta Wojnowska, Jan Wołek, Piotr Bałtroczyk, Zbigniew Zamachowski, Robert Kasprzycki, Magdalena Kumorek, Janusz Radek, czy Artur Żmijewski.

Dziś na dziedzińcu gromadzą się młodzi wykonawcy, dla których Spotkania Zamkowe to swego rodzaju tradycja i miejsce magiczne; niezwykła kraina łagodności.

Sukces Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych sprawił, że impreza została artystyczną wizytówką Olsztyna, do dziś zachowując swój oryginalny, wolny od komercji, charakter.

W czerwcu 2006 roku spotkania na zawsze straciły cień, który dawała piękna, „klimatyczna” lipa, od początku towarzysząca poezji i muzyce.

Wiadomość o katastrofie odbiła się szerokim echem zwłaszcza w środowisku artystycznym, dla którego długowieczne drzewo było symbolem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” organizowanych od 1974 roku. Niemniej, nad losem lipy ubolewali wszyscy pamiętający wygląd dziedzińca olsztyńskiego zamku sprzed wichury.

W tym roku podczas spotkania „Śpiewajmy Poezję” minie równo 18 lat od tego smutnego wydarzenia.
Na zdjęciu dziedziniec olsztyńskiego zamku podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych. Wówczas główną nagrodę zdobył Witold Sławiński z Krakowa. Z recitalami wystąpili Magda Umer i Mieczysław Święcicki.

Fot. Jerzy Grygiel, 1974 rok \ Archiwum MWiM

Ciekawostki:
IV Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" odbyły się w dniach 26-31 lipca 1977 roku. Z przyczyn finansowych, koncerty odbyły się JEDYNIE w Olsztynie. Pogoda sprawiła, że trzy pierwsze koncerty zorganizowano w olsztyńskiej Filharmonii. Krzysztof Materna, prowadzący koncerty konkursowe zadecydował, że pomimo niesprzyjającej aury drugi dzień konkursowy odbędzie się na olsztyńskim podzamczu.

W tym też roku po raz pierwszy cenzura ingerowała w program imprezy (występ Jacka Kleyffa).
W 1981 roku przeniesiono koncerty konkursowe wyłącznie do Olsztyna. Oprócz koncertów zamkowych odbyły się liczne imprezy towarzyszące, podczas których wystąpili zawodowi wykonawcy oraz laureaci poprzednich edycji Spotkań.

W 1984 roku w przygotowaniach wzięło udział czterdziestu wykonawców, w tym młody szesnastoletni Grzegorz Turnau. Gwiazdą tej edycji był Maciej Zembaty z piosenkami Leonarda Cohena.

Kalendarium

« niedziela, 8 września 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 8 Września
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich