Rękopis Rkps 60

2024-05-21 08:28:32 (ost. akt: 2024-05-21 11:55:14)

W zbiorach rękopisów Muzeum Warmii i Mazur znajduje się papierowy dokument o wymiarach 16 × 21 cm oznaczony sygnaturą Rkps 60. Choć niewielki i pozbawiony zdobień, jest to dokument niemałego znaczenia.

Rękopis Rkps 60

Autor: Łukasz Kulicki

Niepośledniego formatu była bowiem zarówno osoba wystawcy, jak i wspomniani w nim dostojnicy. Z ich rodu pochodził bowiem jeden z najbardziej znanych biskupów warmińskich.

Dokument został wystawiony przez króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, Stefana Batorego, w środę po święcie św. Andrzeja apostoła (a więc 4 grudnia) 1585 r. w mieście Lwowie. Skierowany był do „burmistrza, rajców, wójta oraz ławników” tegoż miasta. Uwierzytelniono go pieczęcią lakową, po której pozostał jedynie ślad na papierze. Król prosi w nim władze miejskie Lwowa, aby stawiły się na najbliższym możliwym posiedzeniu sądu ziemskiego lwowskiego w sprawie szlachetnego Jerzego Krasickiego z Siecina oraz jego ojca Stanisława.

Stanisław Krasicki był szlachcicem z ziemi przemyskiej, dworzaninem i bliskim współpracownikiem trzech królów: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego oraz Zygmunta III Wazy. W okresie, gdy powstał omawiany dokument, pełnił funkcję oboźnego nadwornego koronnego – wraz z wojskiem królewskim uczestniczył już w wojnie z Gdańskiem oraz w wyprawach na Moskwę. Jego syn, Jerzy, został później chorążym halickim i starostą dolińskim. Był określany przez historyków jako „głośny awanturnik”.

Związek tego dokumentu z naszym regionem ujawnia dopiero zbadanie genealogii wspomnianych w nim mężczyzn. Jerzy Krasicki okazuje się bowiem prapradziadkiem Ignacego, biskupa warmińskiego i sławnego poety oświeceniowego. Prawdopodobnie więc dokument ten trafił do naszego regionu właśnie poprzez ręce autora „Monachomachii”. Niestety w związku z brakiem śladów proweniencji nie da się powiedzieć nic bliższego o jego losach. Został on zakupiony do zbiorów muzealnych w 1973 r.

Michał Kulpa

Kalendarium

« piątek, 6 grudnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 6 Grudnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich