Noc Muzeów 2024

2024-05-10 08:51:24 (ost. akt: 2024-05-19 11:37:15)

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – 18 maja 2024 r., godz. 19.00 – 23.00

Noc Muzeów 2024
Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego otwieramy bezpłatnie, wieczorową porą drzwi dla odwiedzających. To doskonała okazja do poznania muzealnych ciekawostek w niecodzienny sposób. W tym czasie odbywają się wyjątkowe wydarzenia, które zawsze przyciągają tłumy.

Noc Muzeów to świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w nietypowy sposób. Zachęcamy do obcowania ze sztuką i odkrywania nowych miejsc, poszerzając wiedzę oraz poznając historię.

W programie:

19.00 – Uroczyste otwarcie

19.30 i 21.30 – Spotkanie z dziećmi „Prawdziwa historia jednorożca” – Barbara Ciukszo

Zapraszamy dzieci (w wieku od 5 do ∞ lat) na spotkanie z najsłynniejszymi i najpiękniejszymi jednorożcami w dziejach sztuki, a także z ich krewnymi – zwierzętami z jednym rogiem.
Czy jednorożec to miłe stworzenie? Kim jest jedyna osoba na świecie, która potrafi go schwytać? Do czego ludziom potrzebny był jego róg? Czy można wypatrzyć go wśród gwiazd na nocnym niebie? Gdzie w Polsce spotkamy jednorożce? Czy to prawda, że w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie mieszka jednorożcowa rodzina?
Prosimy: przynieście ze sobą swoje ulubione jednorożce i innych jednorogich przyjaciół! Zapoznamy się i zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie.


19:45 – Oprowadzanie kuratorskie „W damskiej gotowalni” – Anna Malinowska

Gotowalnia była prywatnym sanktuarium urody, w którym pani domu wykonywała szereg czynności przed pokazaniem się innym. Tutaj robiła toaletę, upiększała ciało oraz... korzystała z nocnika. Do wyposażenia gotowalni należała przede wszystkim elegancka drewniana toaletka z szufladkami i lustrem pośrodku. Wszystkie przedmioty ustawione na blacie musiały być jak najlepszej jakości i utrzymane w nienagannej czystości. Tylko najbogatsze przedstawicielki płci pięknej mogły pozwolić sobie na osobną, w pełni umeblowaną gotowalnię. W przypadku mniej zamożnych pań, w poradnikach zalecano wstawienie toaletki do sypialni.

20.30 – „Ze szklanej płyty na fotograficzną błonę. Krótka historia pewnego wynalazku” – Magdalena Wałkuska

W zbiorach Archiwum Fotograficznego Muzeum Warmii i Mazur znajduje się kilka tysięcy szklanych płyt oraz ponad sto tysięcy negatywów wykonanych przy użyciu błony fotograficznej. W dobie cyfrowej oba wynalazki są od dawna świadectwem przeszłości, reliktem stopniowego rozwoju technologii tworzenia materiałów, umożliwiających nam otrzymanie fotografii. Cóż musiało się wydarzyć, by ciężka, nieporęczna i wrażliwa na uszkodzenia płyta została wyparta przez elastyczny, zwijający się w rolkę materiał, który zrewolucjonizował sztukę „malowania światłem”? Opuśćmy na chwilę nasz region, przenieśmy się w czasie i udajmy do świata: wynalazców, patentów, pomysłowości i rywalizacji.

22:00 – Koncert zespołu Veratus – Sale Kopernikowskie

Veratus to zespół muzyki średniowiecznej, grający utwory od XII do XV wieku, na który składa się siedmioro muzyków zafascynowanych brzmieniami średniowiecznymi i folkowymi. Członkowie zespołu, od najmłodszych lat związani ze światem muzyki dawnej, uczestniczyli w wielu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą.
Ich aranżacje oddają autentyczny, niepowtarzalny klimat średniowiecza, gdyż wykonywane są w oryginalnych językach: staroangielskim, starofrancuskim, staronordyckim i po łacinie, ale przede wszystkim unikalności nadaje im fakt, że wybrzmiewają na replikach instrumentów z epoki stworzonych przez członka zespołu i zdolnego lutnika — Tomasza Czypula.

Ponadto:

– Obóz rycerski na dziedzińcu a w nim pokazy, tańce, gry i zabawy – Konwent św. Piotra z Olsztynka.
– Olsztyn widziany nocą – wejście na wieżę
– Samodzielne bicie monety i wykonanie pamiątkowej przypinki
– Quiz z nagrodami
– Warsztaty plastyczne: Gwieździsta noc Kopernika, Zamek nocą
– Pokaz 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia

Aktualne wystawy w olsztyńskim zamku:

– "Współistotny. Wizerunek Chrystusa w sztuce: ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur"
– „Wnętrza stylowe od baroku do secesji”
– „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna”
– „Utkana opowieść. Warmińskie i mazurskie tkaniny ludowe”
– „Olsztyn filmowy”
– „W damskiej gotowalni”
– „Kopernik- mieszkaniec olsztyńskiego zamku”
– "Księgozbiory przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich" – wystawa plenerowa

Serdecznie zapraszamy!
Kalendarium

« poniedziałek, 20 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 20 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: