Zmarł Otto Schliwinski

2024-03-12 11:34:25 (ost. akt: 2024-03-12 11:58:56)

W wieku 96 lat zmarł pochodzący z Mazur niemiecki malarz Otto Schliwinski. Dwukrotnie wystawiał w naszym Muzeum. Był też dobrodziejem Muzeum. Przekazał 29 swoich prac do zbiorów sztuki współczesnej.

Otto Schliwinski, fot. 1992 r.

Otto Schliwinski, fot. 1992 r.

Otto Schliwinski ogarnięty był pasją eksponowania swoich obrazów w możliwie wielu krajach świata. Wierzył, że sztuka może zbliżać do siebie ludzi, także tych wywodzących się z różnych kultur. Wystawiał w sumie w 24 krajach na pięciu kontynentach, ale — jak zawsze podkreślał- jego największym pragnieniem było zaprezentować się na ojczystej ziemi. To marzenie spełniło się w 1992 roku. Muzeum Warmii i Mazur, we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie, przygotowało wystawę pt. „Otto Schliwinski w drodze przez pięć kontynentów. Ludzie — ulice — krajobrazy”. Tytuł w oczywisty sposób nawiązywał do odbytych przez malarza artystycznych podróży. Wystawa była udostępniana w naszej Galerii „Zamek” w Reszlu. Chcieliśmy powtórzyć to artystyczne spotkanie i umożliwić kontakt ze sztuką Ottona Schliwinskiego także mieszkańcom Olsztyna i turystom odwiedzającym to miasto. Dlatego po dwóch latach przygotowaliśmy na zamku kolejną wystawę. Tym razem zrobiliśmy to we współpracy z Fundacją Gerharta Hauptmanna w Düsseldorfie. Wystawa nosiła tytuł: „Od Bałtyku po Mazury. Nowe Impresje”. Jak już wspomniano, Artysta, który uczestniczył w obu wernisażach, hojnie obdarował Muzeum Warmii i Mazur. Po reszelskiej wystawie przekazał 26, a po olsztyńskiej jeszcze 3 obrazy. Większość z nich znajduje się w katalogu wydanym przy okazji wystawy w 1992 roku (Otto Schliwinski, W drodze przez pięć kontynentów. Ludzie – ulice -krajobrazy., Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn 1992).

Otto Schliwinski urodził się 5 marca 1928 roku w niewielkiej wsi Mołdzie pod Ełkiem. W 1944 roku, jako 16-letni chłopiec opuścił razem z matką rodzinne strony, chroniąc się przed zbliżający się frontem. Trafił do Drezna, a potem do Essen. Tam ukończył studia inżynierskie i zajmował się budową dróg i mostów. Później studiował jeszcze malarstwo i grafikę na Folkwgang Universität der Künste w Essen. W 1979 roku przestał pracować jako inżynier i zajął się wyłącznie sztuką. Miał w Essen swoje atelier, w którym malował i sprzedawał obrazy. Z Essen przeniósł się do Bawarii do Garmisch-Partenkirchen, gdzie również miał atelier. Ostatnie lata życia, już po śmierci żony Magaleny i starszego syna Udo, spędził w Zwickau pod opieką młodszego syna Olafa. Zmarł 22 stycznia 2024 roku, a pochowany został 11 marca na Cmentarzu Miejskim przy Hellweg w Essen.

Warto podkreślić, że Otto Schliwinski był pierwszym niemieckim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Warmii i Mazur. Obdarowany został Medalem Pamiątkowym Muzeum Warmii i Mazur.

(JC)

Kalendarium

« niedziela, 21 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 21 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: