„Zwierciadło ludzkiego zbawienia”

2024-02-13 09:30:16 (ost. akt: 2024-02-13 09:41:49)

Kolejnym zabytkiem średniowiecznego piśmiennictwa w księgozbiorze Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jest rękopis oznaczony sygnaturą Rkps 20.

„Zwierciadło ludzkiego zbawienia”

Autor: Łukasz Kulicki

Liczy on cztery pergaminowe karty formatu ok. 30 × 21 cm. Zawiera napisany w XIV lub XV w. tekst w dwóch kolumnach z kolorowymi (czerwonymi i zielonymi) inicjałami. Według badań prof. Jacka Soszyńskiego jest to ustęp z popularnego średniowiecznego dzieła teologicznego „Speculum humanae salvationis” – „Zwierciadło ludzkiego zbawienia”. Był to szeroko znany w późnym średniowieczu traktat omawiający różne zdarzenia ze Starego Testamentu, które miały zapowiadać to, co wydarzyło się w Nowym Testamencie.

Podobnie jak wcześniej omawiane na naszej stronie rękopisy, ten również został wtórnie użyty jako okładka książki. Tym razem stało się to w bibliotece Collegium Hosianum w Braniewie, a oprawioną książką były dzieła św. Ambrożego drukowane w Paryżu w roku 1661. Karty nie tylko złożono (czego ślady widnieją na pierwszej i ostatniej karcie), ale i obcięto, pozostawiając z jednej z kolumn mniej więcej 2/3 szerokości.

W I połowie XX wieku wolumen z dziełami św. Ambrożego wraz ze średniowiecznymi kartami w okładce był własnością Państwowej Akademii w Braniewie stanowiącej kontynuację Collegium Hosianum. Wtedy też karty wyjęto i umieszczono w nowej oprawie. Z tamtych czasów wywodzi się niemiecka notatka informująca o sygnaturze księgi, z której okładki wyjęto karty, oraz niewielka owalna pieczątka z napisem „Bibliothek der Staatl[iche] Akademie Braunsberg”.
Po zakończeniu II wojny światowej rękopis znalazł się w rękach prywatnych, a następnie został zakupiony przez ówczesne Muzeum Mazurskie w Olsztynie w roku 1970. Obecnie można go oglądać w Internecie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej – link: https://bit.ly/3SFSuKW

Michał Kulpa

Fot. Łukasz Kulicki

Kalendarium

« niedziela, 21 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 21 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: