Nowa wystawa stała cz.2

2023-11-24 08:15:40 (ost. akt: 2023-11-24 11:16:33)

Od 26 października w siedzibie głównej Muzeum Warmii i Mazur w zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie dostępna jest ponownie wystawa stała zatytułowana Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego.

Nowa wystawa stała cz.2
Od 26 października w siedzibie głównej Muzeum Warmii i Mazur w zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie dostępna jest ponownie wystawa stała zatytułowana Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego.

Ekspozycja została przygotowana z okazji trwającego roku wielkiego astronoma i wzbogacona o nowe eksponaty.

Na uwagę zasługują mapy Warmii – ziemi, na której Mikołaj Kopernik spędził prawie 40 lat.

Jednym z najbardziej interesujących obiektów jest kopia mapy Warmii wpisanej w kształt baranka. Oryginał zachował się niewielkiej publikacji autorstwa abpa gnieźnieńskiego Jana Stefana Wydżgi zatytułowanej Series episcoporum Varmiensium (Poczet biskupów warmińskich) i wydanej w Oliwie w roku 1681. Powyższa publikacja zawiera herby zwierzchników diecezji warmińskiej, informacje biograficzne oraz krótkie łacińskie dwuwiersze lub czterowiersze podsumowujące ich dokonania.

Nad mapą widoczne są trzy znaki heraldyczne. Pierwszy z nich nawiązuje do herbu diecezji warmińskiej, przedstawiającego Baranka Bożego. Drugi herb zawierający wizerunek młodego baranka - należał do Michała Stefana Radziejowskiego – Junoszy (następcy Jana Stefana Wydżgi). Trzeci herb nawiązuje do herbu kapituły warmińskiej.

Mapa zawiera także łaciński dwuwiersz dystychem elegijnym, który w przekładzie na język polski brzmi następująco: „Infułą cieszy się baranek, Warmia pyszni się jednym i drugim; te zaś trzy połączone czynią zaszczyt jeszcze większym”. Jest to poetyckie nawiązanie do zbieżności symboliki herbów diecezji i biskupa.

Na głowie baranka widnieje fragment Zalewu Wiślanego z położonym obok Fromborkiem (Frauenburg) czy Braniewem (Braunsberg). Natomiast blisko ogona znajduje się Reszel (Rosselium) ze Świętą Lipką (Linda).

Zwiedzający ekspozycję mogą się pokusić o odczytanie nazw na mapie: Olsztyn (pod nazwą Allenstein) można odnaleźć w dolnej części baranka, tuż obok można zauważyć wieś Dywity (Dewitten), Klebark (Cleberg) oraz Bartąg (Berting)


Kalendarium

« sobota, 4 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 4 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: