55. rocznica premiery kultowego serialu "Stawka większa niż życie"

2023-10-10 12:41:51 (ost. akt: 2023-10-10 12:44:52)

10 października 2023 r. przypada 55. rocznica premiery "Stawki większej niż życie" - serialu, który na stałe wpisał się w historię polskiej telewizji i serca wielu widzów w kraju i za granicą.

55. rocznica premiery kultowego serialu Stawka większa niż życie
Serial, który miał swoją premierę 10 października 1968 roku, wyróżniał się czarno-białym formatem oraz genialną obsadą, z której wyróżnili się Stanisław Mikulski jako Kloss oraz Emil Karewicz jako Brunner.
Każdy z dojrzalszych widzów bez trudu przypomni sobie wiele cytowanych powiedzeń i dialogów z tego serialu. Muzyka, której kompozytorem był Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, stanowiła nieodłączny element serialu i do dziś pozostaje w pamięci wielu Polaków.
Ciekawostką jest fakt, że zanim "Stawka większa niż życie" pojawiła się na ekranach telewizorów, widzowie mogli śledzić losy Klossa w spektaklach Teatru Telewizji. Spektakle te były wyjątkowe, ponieważ łączyły elementy na żywo z wstawami filmowymi. Za reżyserię większości z nich odpowiadał Andrzej Konic.
Choć za głównego reżysera serialu uznawany jest Janusz Morgenstern, warto podkreślić, że zarówno on, jak i wspomniany Andrzej Konic, wyreżyserowali po 9 odcinków.
Olsztyn odegrał kluczową rolę w produkcji, stając się, obok Łodzi i Wrocławia, najbardziej "stawkowym" miastem w Polsce. Dla upamiętnienia tej produkcji zawieszono tablicę pamiątkową w Zaułku "Stawki większej niż życie" przy olsztyńskim Domu Rzemiosł. Inicjatorem tego wydarzenia był Tomasz Śrutkowski z Olsztyna, autor publikacji prasowych i literackich, który także dokumentował powstawanie filmu.
Dzięki tak wielkiej popularności, "Stawka większa niż życie" była emitowana nie tylko w Polsce i krajach bloku wschodniego, ale również w Ameryce Południowej, zdobywając serca ponad miliarda widzów.
Zachęcamy do wspomnienia tej wyjątkowej produkcji i oddania hołdu twórcom oraz aktorom, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiego kina i telewizji.

Fotografie z planu zdjęciowego do odcinków: „Wiem kim jesteś” oraz „Spotkanie" można zobaczyć na wystawie „Olsztyn filmowy”.

Kalendarium

« niedziela, 3 grudnia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 3 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: