Eksponat miesiąca

2023-10-04 08:25:02 (ost. akt: 2023-10-04 08:28:29)

Dzięki Państwa głosom przystawką października została ażurowa zapinka, koniec XIII - 1 połowa XIV wieku.

Eksponat miesiąca
Prezentowany zabytek odkryto w 1957 roku na cmentarzysku Prusów w Równinie Dolnej w powiecie kętrzyńskim. Spoczywał on w grobie nr 21, w którym pochowano niewysoką (ok. 160cm) osobę, prawdopodobnie kobietę. Zapinkę odkryto na wysokości brzucha zmarłej, co sugeruje, że mogła być wykorzystana jako sprzączka pasa. Poza nią w grobie odkryto pojedynczy, srebrny brakteat- niewielką jednostronnie wybitą monetę, oraz bardzo mały brązowy wisiorek. Na tle innych pochówków, grób nr 21 uznać można za skromnie, czy nawet ubogo wyposażony.
Zapinkę odlano ze stopu miedzi w formie kolistej, płaskiej sztabki, z symetrycznie rozmieszczonymi ażurowymi wycięciami. Powierzchnię zewnętrzną dodatkowo ozdobiono symetrycznie rozmieszczonymi rozetkami z ornamentem perełkowym.
Zabytki w tej formie przynależą do garnituru ozdób bałtyjskich. Kojarzy się je przede wszystkim z późnośredniowiecznymi mieszkańcami Kurnonii – południowego wybrzeża dzisiejszej Łotwy. W tamtym regionie jako zapinki płaszczy i sprzączki pasów służył zarówno mężczyznom jak i kobietom. W Prusach zapinki tego typu znajdowane są tylko w grobach kobiecych. Dwie z nich odkryto w pochówkach z XIV wieku na cmentarzysku w Równinie Dolnej, jedną na cmentarzysku w dawnym Gerdauen przy granicy polsko-rosyjskiej i jedną w pobliżu dawnego Ragnit pod Królewcem.
W literaturze naukowej funkcjonuje wiele interpretacji przedstawienia na zapince. Niektórzy badacze widzą w niej postać sowy, inni dwie głowy kacze, żabę bądź ropuchę. Inni w końcu żółwia bądź nawet literę M – najpopularniejszy symbol Marii. Należy również dopuścić możliwość, że ażurowy ornament zapinki był po prostu ozdobą bez ukrytych znaczeń.
#eksponat #muzealnaprzystawka #archeologia #archeology

Kalendarium

« niedziela, 3 grudnia 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 3 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: