Proweniencja

2023-09-19 08:17:31 (ost. akt: 2023-09-19 08:21:23)

Proweniencja (po łac. provenio - pochodzę) - pochodzenie, rodowód książki. Świadectwo przynależności dokumentów (rękopisów, druków) do określonych właścicieli lub zbiorów (bibliotecznych, archiwalnych), wyrażone przez znaki własnościowe.

Proweniencja
Znaki proweniencyjne umieszczano przede wszystkim w celu podkreślenia przynależności egzemplarza do danej osoby, rodziny czy instytucji. Stanowiły również zabezpieczenie przed zgubieniem czy kradzieżą książki.
Sposób oznaczania własności książek na przestrzeni wieków ulegał przeobrażeniom. Najwcześniejszą i najczęściej spotykaną formą znaku proweniencyjnego była zapiska własnościowa. Mógł to być podpis właściciela lub notka marginalna objaśniająca okoliczności pozyskania woluminu, jego cenę i miejsce nabycia.
Od połowy XIV wieku rozpowszechnił się zwyczaj umieszczania na kartach woluminów miniaturowego herbu właściciela. Z formy tej wykształcił się superekslibris, czyli introligatorski znak własnościowy umieszczany na górnej lub dolnej okładzinie. Następnie zaczęto stosować ekslibrisy. Była to graficznie skomponowana karta z nazwiskiem właściciela lub jego herbem. Naklejano je na odwrocie przedniej okładki. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto stosować najbardziej popularny znak proweniencyjny, jakim jest pieczątka biblioteczna.
Znaki proweniencyjne stanowią nieraz jedyne świadectwo istnienia prywatnych czy instytucjonalnych kolekcji bibliotecznych. Mają zasadnicze znaczenie w badaniu dziejów księgozbiorów rozproszonych, zwłaszcza po zakończeniu II wojny światowej.

Kalendarium

« niedziela, 16 czerwca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 16 Czerwca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: