Ekslibrisy

2023-08-28 09:01:48 (ost. akt: 2023-08-28 09:12:44)

Małgorzaty Korolko w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, część VI

Ekslibrisy
Ekslibris jest „najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jego właściciela". / M. Wojciechowski/
Małgorzata Korolko należała do grupy, która tworzyła olsztyńskie środowisko artystyczne. Piękno warmińskiej przyrody, oryginalność miast i miasteczek, ludzkich osobowości zamykała w sztuce, stającej się nośnikiem pamięci i indywidualnym sposobem postrzegania świata. W krajobraz ten wpisywali się również jej znajomi i przyjaciele m.in. Maria Szymańska, Kazimierz Majewski, Jan Wiechno, Witold Jarosz. Często bliscy obdarowani ekslibrisem związani byli ze środowiskiem artystycznym i naukowym. Tak też jest w przypadku Andrzeja Łady.

Ekslibris Andrzeja Łady
LIBER IUNGIT POPULOS
Andrzej Łada znany także jako Andrzej Makowiecki czy Andrew McKey urodził się w 1938 roku w Warszawie. Jest autorem głośnych powieści, m.in.: „Rapier Napoleona” (inspirowana życiem i twórczością Romana Polańskiego), „Powrót Wabiszczura” (ekranizacja z muzyką Czesława Niemena), bestsellerowej książki–reportażu o piłkarskich mistrzostwach świata w 1982 roku.
Łada był także członkiem zespołu redakcyjnego "Polityki" oraz współpracownikiem polskich periodyków: "Kultury", "Tygodnika Kulturalnego", "Dookoła Świata" i innych. Wydał tomy reportaży i opowiadań. W 2011 roku ukazała się, napisana przez pisarza, biografia jazzmana Michała Urbaniaka.
Ekslibris Łady posiada motto LIBER IUNGIT POPULOS – KSIĄŻKA ŁĄCZY LUDZI. Literacka pasja połączona z podróżniczą fascynacją jest zobrazowana poprzez rysunek kuli ziemskiej, świata, będącego otwartą księgą. Świata, który jest dla wszystkich bez wyjątku, który możemy poznać, jeżeli nie osobiście to dzięki słowom. Jest tak, ponieważ literatura tworzy nieograniczone możliwości poznawcze, a doświadczanie rzeczywistości poprzez jej siłę, staje się doświadczaniem prawie namacalnym.

Kalendarium

« poniedziałek, 22 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 22 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: