Ekslibris Emil Kalamarz

2023-07-31 13:59:13 (ost. akt: 2023-07-31 14:00:58)

Ekslibris jest „najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jego właściciela". / M. Wojciechowski/

Ekslibris Emil Kalamarz
Małgorzata Korolko należała do grupy, która tworzyła olsztyńskie środowisko artystyczne. Piękno warmińskiej przyrody, oryginalność miast i miasteczek, ludzkich osobowości zamykała w sztuce, stającej się nośnikiem pamięci i indywidualnym sposobem postrzegania świata. W krajobraz ten wpisywali się również jej znajomi i przyjaciele m.in. Maria Szymańska, Kazimierz Majewski, Jan Wiechno, Witold Jarosz. Często bliscy obdarowani ekslibrisem związani byli ze środowiskiem artystycznym i naukowym. Tak też jest w przypadku Emila Kalamarza.

Dr inż. Emil Kalamarz urodził się w 1929 r we wsi Pawłosiów pod Jarosławiem. W 1949 roku, po ukończeniu Technikum Rolniczego w Dzikowie pod Tarnobrzegiem rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym cieszyńskiej PWSGW. Studia inżynierskie zrobił w Olsztynie w 1953 roku, po ukończeniu których podjął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Zoologii, kierowanej przez prof. dr hab. Janinę Wengris, cieszyniankę, która wcześniej wykładała w PWSGW w Cieszynie.

Od początku pobytu w Olsztynie zintegrował się z grupą nauczycieli i studentów przybyłych z Cieszyna. W 1983 r. oficjalnie zarejestrowano w sądzie Warmińsko-Mazurskie Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, którego współzałożycielem był właśnie dr inż. Emil Kalamarz, a pierwszym prezesem prof. dr hab. Janusz Guziur. Za działalność na tej niwie został uhonorowany w 2002 r. Medalem im. Stalmacha.
Dzięki talentowi dr Emil Kalamarz rozwinął w sobie zamiłowanie do taksydermii. Wiele przygotowanych przez niego eksponatów znajduje się w Muzeum Przyrody (Oddział Muzeum Warmii i Mazur).

Na ekslibrysie wykonanym przez Korolko widzimy dziewczynkę-elfa przeskakującą przez kieliszek-kałamarz. Pomagają jej w tym skrzydła ważki, dłoń lekko dotyka pojemnika z atramentem. Tło jest czarne, postać i kieliszek kontrastowo białe, również napis tworzy mocne przeciwieństwo z tłem.
Emil Kalamarz zmarł 2 listopada 2014 roku w Olsztynie.

Kalendarium

« czwartek, 18 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 18 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: