Na ślubnym kobiercu

Na ślubnym kobiercu

2023-07-03 09:08:57 (ost. akt: 2023-08-23 10:48:51)

Wystawa czasowa w Domu Gazety Olsztyńskiej od 22 czerwca do 30 czerwca 2025 r.

Ślub to jeden z najważniejszych rytuałów przejścia. Uroczystość ta była i nadal jest ważna dla rodziny nowożeńców oraz ich najbliższego otoczenia. W obrzędowości związanej z zawarciem małżeństwa znajdowały się elementy religijne oraz relikty dawnych, przedchrześcijańskich praktyk. Współcześnie spotykamy się często z odrzuceniem tradycji, jednak w przypadku ślubu, nawiązujemy niejednokrotnie do zwyczajów rodzinnych czy regionalnych lub poddajemy się nowomodnym obrzędom, które straciły właściwości sacrum i bardziej nastawione są na rozrywkę i dobrą zabawę.

Wiele popularnych obecnie zwyczajów ma swoje korzenie w tradycjach pochodzących z naszego regionu oraz przywiezionych na Warmię i Mazury przez przybyszy z Kresów Wschodnich, Mazowsza, Kurpiowszczyzny, Lubelskiego i innych obszarów współczesnej Polski. Ich potomkowie przechowują uratowane z pożogi wojennej pamiątki rodzinne, w tym fotografie ślubne rodziców czy dziadków.

Najstarsze zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z 1910 i 1913 roku i upamiętniają uroczystość zawarcia małżeństwa w Irkucku. Na ekspozycji znajdują się też fotografie ślubne warmińskich działaczy polonijnych z rodziny Pieniężnych, Lengowskich i Żurawskich, a także nauczycieli szkół polskich (1929-1939) – Wojciecha Gromadeckiego, Ryszarda Knosały i Kazimierza Pacera. Wystawa prezentuje też zdjęcia wileńskich nowożeńców z lat trzydziestych i par, których ślub odbył się już w powojennym Olsztynie – w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.

Ekspozycji towarzyszą opisy tradycji regionalnych związanych z zawarciem małżeństwa i ogłoszenia matrymonialne publikowane w przedwojennej „Gazecie Olsztyńskiej”, a także cytaty ze „Swatów warmińskich” Jana Liszewskiego i „Wesela mazurskiego” autorstwa Karola Małłka oraz poezji ludowej.

Wyjątkowe znaczenie na wystawie mają zainscenizowane wnętrza – chaty warmińskiej i atelier fotograficznego, w którym zaprezentowane zostały stroje ślubne z oryginalnym frakiem Gromadeckiego z 1942 r. oraz dziewiętnastowieczne czepce warmińskie.

Ekspozycja jest powiązana z akcją promującą fotografie ślubne przodków współczesnych mieszkańców Olsztyna. Nadesłane zdjęcia muzeum zaprezentuje na Facebooku i wystawie.



Kalendarium

« czwartek, 12 września 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 12 Września
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich