Projekt „Alokacja”

2023-06-06 10:56:47 (ost. akt: 2023-07-12 09:11:01)

W 2007 roku Robert Rumas zrealizował projekt „Alokacja” zainspirowany działalnością Mikołaja Kopernika jako administratora diecezji warmińskiej, zamieszkałego w olsztyńskim zamku w 1516 roku.

Projekt „Alokacja”
Jedną z wielu aktywności uczonego było zasiedlanie gospodarstw opuszczonych lub zniszczonych wskutek wojen toczonych w I poł. XVI w. W prowadzonej między 1516 a 1521 rokiem księdze „Lokacje łanów opuszczonych” Kopernik zamieścił 66 zapisów, w tym te o nowych osadnikach, wymieniając szczegóły: przekazany inwentarz, narzędzia, czas zwolnienia z obowiązku płacenia corocznych należności. W notach znaleźć można informacje świadczące o uważności, z jaką traktował gospodarzy, którzy z racji wieku nie mogli już sprostać oczekiwaniom administracji kapituły – zwalniał ich z czynszów, przyznawał renty, umożliwiał pozostanie do końca we wsi, w której spędzili szmat życia. Było to o wiele ponad ówczesne standardy.

Tytuł projektu parafrazuje i nawiązuje do średniowiecznego pojęcia lokacji, a bezpośrednio – do lokacyjnej działalności Mikołaja Kopernika. Alokacja to współczesny termin dotyczący planowania i należący do dziedziny ekonomii.

Artysta redefiniuje pojęcie „łanów opuszczonych”, poszerzając je o kwestie bezrobocia i alienacji dotykających mieszkańców w nowej, postkomunistycznej rzeczywistości tzw. młodego kapitalizmu. Projekt jest reakcją na współczesne formy wyzysku, porzucenie zdegradowanych i nierokujących gospodarczo miejsc, porzucenie społeczności bezradnej, osamotnionej i niepotrafiącej się odnaleźć w ekonomicznie nowej przestrzeni.

Artysta założył, że oryginalne dokumenty z podróży administracyjnych Mikołaja Kopernika staną się dla niego pierwowzorem do stworzenia planu nowych lokacyjnych, a właściwie alokacyjnych podróży i strategii nadania nowego zaznaczenia wybranym lub napotkanym miejscom.

„Chciałbym, podobnie jak Kopernik, uczestniczyć w krótkich studyjnych podróżach po terenach dawnych, częściowo opuszczonych PGR-ów. Wizyty te mają doprowadzić do wykonania dokumentacji współczesnej egzystencji, ale też do rozwinięcia projektu o kontakty z ludźmi, a szczególnie z dziećmi, które tam mieszkają – w celu zaprojektowania ich przyszłości, z uwzględnieniem rzeczywistości politycznej i społecznej, ale i marzeń bohaterów opowieści. W tym momencie będzie to krytyczne ustosunkowanie się do współczesnego kapitalistycznego rozumienia terminu alokacji, nieuwzględniającej w wielu wypadkach człowieka”. Robert Rumas

Alokacja zasobów – w planowaniu strategicznym jest zamiarem użycia dostępnych środków, w szczególności w bliskiej przyszłości, po to, by osiągnąć konkretne cele w dalekiej przyszłości.

Robert Rumas (ur. 1966), absolwent gdańskiej PWSSP, uzyskał dyplom w 1991 roku. Artysta od początku swojej działalności wpisuje się w nurt sztuki krytycznej, podejmującej dyskurs z tradycją osadzonej w religii katolickiej polskiej tożsamości i konwencjonalnie pojętych wartości. Jego artystyczne demonstracje w miejskiej przestrzeni wywoływały kontrowersje i protesty, choć ich naiwna forma zdawała się łagodnie muskać temat – liczył się kontekst (Termofory x 8, Długi Targ, Gdańsk). Wykorzystywał strategię manipulacji społecznej do realizacji artystycznych projektów, przewrotnie konstruował przekaz, budząc namysł poza powszechnie przyjętymi schematami.

GP

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich