Szlakiem stawki

2023-05-24 10:10:40 (ost. akt: 2023-05-24 10:20:20)

Chociaż „Stawka większa niż życie” kręcona była w Polsce, to fabuła poszczególnych odcinków rozgrywa się nie tylko na terenie okupowanego kraju, lecz również we: Francji, Anglii, ZSRR, a nawet w Stambule.

Szlakiem stawki
Wszystkie sceny filmowano nad Wisłą, jednak dzięki talentowi scenografów, nasze rodzime miasta skutecznie „udają” zagraniczne lokalizacje. I tak: wrocławski pałacyk przy ulicy Tadeusza Kościuszki zastąpił berlińską siedzibę Abwehry, a na tarasie tamtejszego klubu studenckiego „Tawerna” kręcono sceny w letnisku Arnswalde w odcinku „Bez instrukcji”. Jedna z sopockich willi była rezydencją gruzińskiego księcia Mdżawanadze, inna pensjonatem „Orient”. Dworzec w Gdyni stał się dworcem w Stambule, a klif orłowski – brytyjskim wybrzeżem…
Pięć odcinków „Stawki” zostało nakręconych w Olsztynie, ale także w przypadku stolicy Warmii, Gród nad Łyną wcielił się w rolę innych miast. Debiutuje już w pierwszym odcinku: „Wiem, kim jesteś”, jako anonimowy ośrodek na terenie ZSRR. Agent J-23 po zdemaskowaniu przez Stedtke’go kontaktuje się ponownie z Rosjanami i przedstawia nowy plan, mający zatuszować konsekwencje błędu związanego z wykryciem przez wrogów radiostacji. W tym celu, agent zostaje uwięziony w celi wraz z niemieckimi współwięźniami. Robi wszystko, aby pozostali uwierzyli, iż jest prawdziwym Hansem Klossem. Podczas ataku, organizuje ucieczkę z więzienia, zakończoną sukcesem. Oczywiście, czerwonoarmiści otrzymali rozkaz, aby więźniów nie zatrzymywać, wszak akcja miała za zadanie uwiarygodnić agenta.
Scenę ucieczki kręcono na dziedzińcu aresztu śledczego w Olsztynie przy dzisiejszej Alei Józefa Piłsudskiego 3. Filmowcy pracowali także wewnątrz obiektu. Na ekranie więźniowie za pomocą znalezionej drabiny pokonują mur zewnętrzny więzienia, a następnie zeskakują z dachu przylegającego doń niskiego budynku. Podwórze aresztu widoczne jest na ekranie również we wcześniejszym ujęciu, w którym agent J-23 dostrzega z okna celi organizujących transport żołnierzy. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w kadrze widzimy przez kilka sekund okna nowoczesnego Domu Towarowego „Dukat”!
mw
cdn
Bibliografia:
Bernacki Bogdan, Olsztyn [w:] Stawkowy przewodnik filmowy, Łódź 2019.


Kalendarium

« środa, 22 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 22 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: