Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika

2023-05-16 13:45:06 (ost. akt: 2023-05-16 13:50:03)

Czas na wystawie Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika pokazywany jest na kilka sposobów, spośród których ten najbardziej oczywisty to ekspozycja zegarów słonecznych i mechanicznych różnych typów.

Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika
Czas na wystawie Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika pokazywany jest na kilka sposobów, spośród których ten najbardziej oczywisty to ekspozycja zegarów słonecznych i mechanicznych różnych typów. Dziś chcielibyśmy szczególnie zwrócić Państwa uwagę właśnie na jeden z nich – zegar słoneczny wykonany przez Ignacego Manuvira. Choć wygląda dość niepozornie na tle innych zegarów, które można podziwiać na naszej wystawie, jest on niezwykle ciekawy.
Większą część powierzchni zegara zajmuje rytowana tarcza godzinowa w formie wolutowego kartusza, a dolne narożniki wypełniają spiralne wykresy faz księżyca. Tarczę godzinową ujmują˛ po obu stronach wyobrażenia znaków zodiaku, opatrzone datami granicznymi. Oprócz tego, na tarczy umieszczone zostały inskrypcje mówiące o tym, dla kogo zegar został wykonany oraz kto jest jego autorem.

Kim był Ignacy Manuvir? Wszystkie informacje, które posiadamy na jego temat pochodzą właśnie z inskrypcji, które pozostawił na wykonanych przez siebie zegarach. Manuvir określał siebie geometrą, komornikiem województwa mińskiego, a nawet komornikiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nie wiemy czy był on zawodowym gnomonikiem czy zajmował się tym tylko hobbystycznie. Zegarów jego autorstwa zachowało się bowiem tylko 8!

Co ciekawe, jeszcze 25 lat temu w literaturze naukowej pojawiła się informacja o siedmiu zachowanych zegarach jego autorstwa. Ósmy, pochodzący z plebani w Kiernowie, był znany jedynie ze wzmianek w literaturze, m.in. XIX-wiecznego pamiętnika z podróży po Litwie. To właśnie on znajduje się dzisiaj w zbiorach naszego Muzeum.

Nie bez powodu też zajmujemy się nim akurat dzisiaj. Manuvir wszystkie swoje zegary oznaczał datą dzienną. Zgodnie z inskrypcją „Anno dni 1787. maji 16.” nasz zegar został wykonany dokładnie 236 lat temu.

Kalendarium

« czwartek, 25 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 25 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: