Kopernik/KOSMOS/kolekcja

2023-02-08 08:49:40 (ost. akt: 2023-02-08 08:56:20)

Rocznice kopernikowskie inspirowały w przeszłości artystów do przełożenia idei sławnego astronoma na język form wizualnych.

Kopernik/KOSMOS/kolekcja
Symbolicznym przykładem jest płótno Jana Matejki, namalowane w 1873 roku, kiedy to przypadła 400. rocznica urodzin wielkiego uczonego – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur znajduje się wyjątkowa kolekcja, będąca pokłosiem konkursów i plenerów, organizowanych na przypadające w 1973 roku 500. urodziny Mikołaja Kopernika – malarstwo, grafiki i rzeźby artystów polskich, w tym liczna reprezentacja środowiska olsztyńskiego.
W ciągu trzech lat poprzedzających rocznicę organizowano plenerowe spotkania artystów z całego kraju, a także z zagranicy. Przygotowano też wiele ekspozycji o konkursowym charakterze. Większość prac w naszych zbiorach pochodzi ze wspomnianych przedsięwzięć artystycznych i wystaw.
Z dzisiejszej perspektywy kolekcja ma oprócz waloru artystycznego, charakter dokumentu epoki – została stworzona z inicjatywy władz, ale artyści, w ramach odgórnie sformułowanej idei, tworząc na zamówienie, nie byli ograniczani, nie narzucano im sposobów wypowiedzi, zostawiając swobodę w wyborze środków wyrazu. Powstało wówczas wiele prac o uniwersalnym przekazie, które bardzo ciekawie czyta się ze współczesnej perspektywy.
To artystyczne archiwum skłania do refleksji, jak współcześni artyści pokazaliby Mikołaja Kopernika Interesujący byłby estetyczny i ideowy przekaz, zwłaszcza młodych twórców. Wyobraźnia, pod wpływem literatury fantastycznej, filmów s-f przeobraziła, oryginalnie wizualizowała, ale też wyidealizowała kosmos. Czy mit idealnych światów nadal byłby obecny we współczesnej twórczości, kiedy już wiemy więcej?
Poniżej kopia dzieła Jana Matejki, autorstwa Zdzisława Pabisiaka oraz prace pochodzące z dwóch lat poprzedzających 500. urodziny wielkiego astronoma. W kolejności grafiki: Jerzego Panka, Zygmunta Czyża, malarstwo: Andrzeja Skoczylasa, Tadeusza Gajla, Andrzeja Samulowskiego, rzeźba: Zofii Hudyki (fragment kolekcji Kopernik/Kosmos)
G.P.
Foto. Grzegorz Kumorowicz


Kalendarium

« środa, 17 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 17 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: