Święto Trzech Króli

2023-01-05 11:27:42 (ost. akt: 2023-01-05 14:24:49)

Uroczystość Objawienia Pańskiego (nazywana potocznie świętem Trzech Króli) jest jedną z najstarszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie jej pierwsze ślady spotykamy już w III w. Tego dnia Kościół grecki obchodził święto Bożego Narodzenia, natomiast na Zachodzie uroczystość datuje się od końca IV w.

Święto Trzech Króli
Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach – być może byli oni astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę. Św. Mateusz nie podaje także ich liczby, ani imion. Malowidła w katakumbach rzymskich z III wieku pokazują dwóch, czterech lub sześciu mężczyzn. W tradycji przeważa jednak liczba trzy, ze względu na złożone trzy dary. Polskie przekłady biblijne nazywają ich rozmaicie, jednak w zachodnim chrześcijaństwie popularnie nazywani są imionami Kasper (Kacper), Melchior i Baltazar - według tradycji, jaka narodziła się w średniowieczu.

Poniżej prezentujemy kwaterę pentaptyku pasyjnego z przedstawieniem Pokłonu Trzech Króli.
Autorstwo tego wyjątkowego obiektu przypisywane jest warsztatowi rzeźbiarskiemu czynnemu w Królewcu. Malowane kwatery są dziełem mistrza ołtarzy w Quednau (koło Królewca). Zabytek pochodzi z kościoła szpitalnego Ducha Świętego w Bartoszycach (od l. 20. XX w. muzeum regionalne w Bramie Lidzbarskiej), pozyskany do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w 1945 r.

Pentaptyk pasyjny eksponowany jest na stałej wystawie "Sztuka gotycka Warmii i Prus Książęcych" w Wielkim Refektarzu, w Zamku w Lidzbarku Warmińskim, oddziale Muzeum Warmii i Mazur.

Kalendarium

« środa, 21 lutego 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 21 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: