„Depot Heydeck” – spuścizna archiwalna prof. Johannesa Wilhelma Heydecka w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur

2022-12-09 12:00:00 (ost. akt: 2022-12-09 13:03:00)

Konferencja stanowi podsumowanie projektu badawczego, którego celem było opracowanie dokumentów ze spuścizny Johannesa Wilhelma Heydecka (1835-1910), królewieckiego artysty – malarza, a zarazem wybitnego XIX-wiecznego prahistoryka.

„Depot Heydeck” – spuścizna archiwalna prof. Johannesa Wilhelma Heydecka w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur
Znajdujące się w kolekcji olsztyńskiego Muzeum pozostałości tego archiwum, określanego w dawnej literaturze mianem „Depot Heydeck”, stanowią wybór odręcznych ilustracji, fotografii i rękopisów uczonego. Zdeponowane na początku XX w. w zbiorach królewieckiego Prussia-Museum, po zakończeniu II wojny światowej trafiły do Olsztyna, razem z częścią ewakuowanych zbiorów tej placówki. Obecnie stanowią jedyny zachowany w Polsce zespół dokumentacji terenowej z XIX-wiecznych badań archeologicznych ziem pruskich. A zarazem jedną z niewielu na terenie naszego kraju pozostałości po nieistniejącym już Prussia-Museum, które niegdyś zaliczano w poczet najważniejszych instytucji archeologicznych Europy.

Zasób „Depot Heydeck” odnosi się do około trzydziestu spośród osiemdziesięciu stanowisk, badanych przez prof. Heydecka w latach 1873-1899 na zlecenie Towarzystwa Starożytności Prussia w Królewcu. W tej liczbie znajdują się np. materiały dotyczące unikalnego cmentarzyska kurhanowego w b. Wiskiauten na Sambii oraz osiedli nawodnych ze strefy Wielkich Jezior Mazurskich, a ponadto wielu innych obiektów z obecnego terenu Polski i Rosji (obwód kaliningradzki) – o rozpiętości chronologicznej od neolitu po średniowiecze.

Zaproszeni prelegenci to zespół specjalistów w zakresie poszczególnych epok dziejowych i badań archiwalnych, reprezentujący siedem instytucji naukowych. Wielu z nich to również członkowie międzynarodowej komisji do badań dawnych zbiorów i dokumentacji archeologicznej w regionie nadbałtyckim (Kommission zur Erforschung von Sammlungen Archäologischer Funde und Unterlagen aus dem nordöstlichen Mitteleuropa).

Patronat medialny nad konferencją objęła Gazeta Olsztyńska. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.


Kalendarium

« czwartek, 9 lutego 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 9 Lutego
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich