Muzealny słowniczek- weduta

2022-09-06 08:17:29 (ost. akt: 2022-09-06 08:21:36)

Jest to dzieło (rysunek, obraz, sztych) przedstawiający panoramę miasta, ogólny widok miasta lub jego fragment, inaczej nazywany pejzażem miejskim lub prospektem. Mamy do czynienia ze sztafażem, jeżeli w kompozycji dzieła pojawiają się również niewielkie postacie ludzkie lub zwierzęta w celu ożywienia lub upiększenia przedstawienia.

Muzealny słowniczek- weduta
Weduty lub inaczej widoki miejskie, zaczęły odgrywać większą rolę dopiero w okresie renesansu, choć pojawiały się już starożytności, ale raczej jako element większego przedstawienia. Prawdziwy rozkwit panoram miejskich nastąpił w Holandii w XVII wieku, nie tylko w malarstwie, ale również i w grafice. We Włoszech panoramy miejskie były szczególnie popularne w XVIII w. Rozwój tego gatunku był możliwy dzięki rozwojowi turystyki i tzw. Grand Tour – zwyczaju pochodzącego z Anglii czyli obowiązkowej podróży edukacyjnej młodych arystokratów czy intelektualistów Europejskich po krajach Europy. Często na bazie rysunków młodych podróżujących artystów powstawały tzw. Atlasy Świata – publikacje zawierające mapy oraz ryciny z panoramami najbardziej znanych miast Europy.

Poniższa grafika (miedzioryt na papierze żeberkowym) przedstawia widok Ragusy (Dubrownik) i Negroponte (Chalkida), pochodzi z publikacji "Neuwe Archontologia Cosmica (...)" Matthäusa Meriana, wydanej w 1638 r. we Frankfurcie nad Menem. Jest to niemieckie tłumaczenie francuskiego dzieła Pierre d'Avity, "Les estats et empires du monde (...)", wydawanego kilkukrotnie w latach 1613-1635, z powodu dużego zainteresowania. Przy tłumaczeniu niemieckim pracował Johann Ludwig Gottfried, Matthäus Merian był autorem rycin oraz wydawcą, publikacja została wydrukowana u Wolfganga Hoffmansa.

Muzeum Warmii i Mazur posiada liczne grafiki przedstawiające pejzaże miejskie pochodzące z najbardziej znanych publikacji niemieckich, holenderskich, francuskich oraz innych zawierających widoki miast z Europy i Świata.

Kalendarium

« poniedziałek, 3 października 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 3 Października
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich