„Wystawa Kopernika w Olsztynie”

2022-08-29 09:46:16 (ost. akt: 2022-08-29 09:54:51)

W podręcznej biblioteczce Działu Historii i Etnografii znaleźć można skromną kilkunastostronicową broszurkę małego formatu zatytułowaną „Wystawa Kopernika w Olsztynie”.

„Wystawa Kopernika w Olsztynie”
Jest to pamiątka po pierwszej w naszym muzeum wystawie dotyczącej postaci wielkiego astronoma, którą można było obejrzeć na olsztyńskim zamku od maja do września 1946 r. Już bowiem w tych pionierskich czasach, gdy Olsztyn zaledwie od nieco ponad roku znajdował się ponownie w granicach Polski, a całe kwartały miasta leżały w ruinie, muzealnicy myśleli o upamiętnieniu najsłynniejszego mieszkańca zamku i miasta. Efektem była skromna wystawa w sali kopernikańskiej przygotowana z pomocą Instytutu Mazurskiego.

Na zawartość broszury składa się tekst przemówienia pełnomocnika rządu RP na Okręg Mazurski dra Zygmunta Robla wygłoszonego przed otwarciem wystawy, krótka biografia Kopernika, wyjątki z jego dzieł i kalendarium życia, a także katalog wystawy, będący właściwie bardzo lakonicznym wykazem pokazywanych obiektów.

Na wystawie według katalogu znalazło się wiele starodruków, na przykład pierwsze wydanie traktatu geometrycznego Kopernika „O bokach i kątach trójkątów” z 1542 roku, a także trzecie wydanie „O obrotach sfer niebieskich” drukowane w 1617 r. w Amsterdamie pod zmienionym tytułem „Astronomia odnowiona”. Swoje miejsce znalazły także nowsze książki, jak na przykład wydana w 1938 biografia astronoma pióra Jeremiego Wasiutyńskiego zatytułowana „Kopernik — twórca nowego nieba”. Prócz książek na wystawie obejrzeć można było różnorodne medale, grafiki, szkice i obrazy, a także fotografie miejsc związanych z postacią wielkiego astronoma w Toruniu, Lidzbarku, Fromborku i Olsztynie.

Teksty zawarte w broszurze noszą piętno czasów, w jakich zostały napisane. Nie dziwi żywa obrona polskości Kopernika zawarta zarówno w przemówieniu Robla jak i w szkicu biograficznym. Swoistym kuriozum jest podkreślanie tego, jak wielki astronom cieszył się z zawarcia pokoju między Polską a Moskwą i wyciąganie z tego wniosków, jakoby Kopernik miał dostrzegać „w zgodzie narodów słowiańskich siłę, która może przeciwstawić się zaborczości germańskiej”.

Adres bibliograficzny omawianej publikacji:
Wystawa Kopernika w Olsztynie. Otwarta w 403. rocznicę śmierci wielkiego astronoma polskiego, Wydawnictwa Instytutu Mazurskiego, Olsztyn 1946.

Kalendarium

« piątek, 29 marca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 29 Marca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: