Widok Londynu grafika pochodząca ze zbiorów MWiM

Widok Londynu grafika pochodząca ze zbiorów MWiM

2022-08-16 10:05:04 (ost. akt: 2022-08-18 14:30:24)

Grafika w typie widoku optycznego, akwaforta kolorowana, ok. 1780 r. Pochodzi z cyklu "Collection des Prospects" widoków optycznych (vue d'optique), wydawanych w Augsburgu przez Balthasara Friedricha Leizelta w latach 1751-1800.

Leizelt oraz Jean Benoit Winckler byli projektantami i rytownikami aktywnymi w Augsburgu, specjalizowali się w tworzeniu widoków perspektywicznych. Były to widoki miast na całym świecie, przeznaczone do oglądania przez zograskop. Jest to urządzenie optyczne do powiększania płaskich obrazów, które ma również właściwość wzmacniania wyczucia głębi pokazanej na zdjęciu. Składa się z lustra ustawionego pod kątem 45 st. oraz dużej soczewki powiększającej, przez którą oglądany jest obraz. Epoka oświecenia spowodowała zainteresowanie nauką, dzięki czemu urządzenia optyczne stały się standardową formą rozrywki na salonach w XVIII i XIX wieku, tworząc podwaliny pod ruchome obrazy tworzące w późniejszych latach filmy oraz kino.


Grafika przedstawia widok z lotu ptaka miasta Londynu z Tower of London na osi przedstawienia, z mocno zaakcentowaną perspektywą, wyraźną kreską oraz zestawieniami kolorów odległych na skali temperaturowej barw, charakterystycznymi dla widoków optycznych. Panorama miasta została ukazana od strony rzeki Tamizy, po której pływają statki, łódki oraz okręty żaglowe. Wysokie nadbrzeże ze spacerującymi po nim ludźmi oddziela rzekę od zabudowań miasta z zaakcentowanymi obronnymi, wysokimi budowlami miasta Londynu oraz domami mieszczańskimi. U dołu widoczny szeroki margines wypełniony drobnym, gęstym tekstem objaśniającym dzieje najważniejszych budowli miasta. U góry widoczny lustrzany napis, typowy dla widoków optycznych, ponieważ ich odbicie w lustrze było oglądane przez soczewkę.

Kalendarium

« czwartek, 18 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 18 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: