Eksponat miesiąca

2022-07-29 12:11:07 (ost. akt: 2022-08-01 13:15:51)

Fragment jednosiecznego miecza z 2 poł. I w. p.n.e. z dawnej kolekcji Heimatmuseum Neidenburg.

Eksponat miesiąca
Zabytek został odkryty w 1938 roku na polu gospodarza Salewskiego w Niedanowie pod Nidzicą. Wraz z nim wydobyto jeszcze nóż bojowy, żelazne nożyce i umbo tarczy. Obiekty te trafiły na ręce Gerharda Knießa – opiekuna nidzickiego Heimatmuseum. Ten zaś zgłosił sprawę archeologom z Prussia-Museum w Królewcu, dzięki którym znalezisko trafiło do publikacji naukowych.
Rzadka forma miecza wzbudziła wówczas niemałą sensację i choć dziś przykładów tego typu broni znamy więcej, to wciąż w Polsce północno-wschodniej należą one do znalezisk absolutnie wyjątkowych. Choć przez niewielką długość ostrza (poniżej 70 cm) służyły raczej do walki pieszej, to ze względu na znaczną wartość posługiwała się nimi elita ówczesnych wojowników.
Stworzenie tego typu oręża najczęściej przypisuje się plemionom germańskim zamieszkującym tereny Pomorza Środkowego i Gdańskiego Zabytek z Niedanowa, należał najpewniej do wysoko postawionego przedstawiciela społeczności nazywanej przez archeologów kulturą przeworską. Historycznie, przynajmniej część owej grupy łączyć można z germańskim plemieniem Wandalów.
Bardzo charakterystyczny jest stan zachowania zabytku. Intensywnie czarne i czerwone przebarwienia na powierzchni broni są świadectwem działania wysokiej temperatury stosu pogrzebowego. Czasem ślady te nazywane są patyną ogniową. Jej obecność świadczy o tym, że zabytek był najpewniej darem grobowym, rytualnie uszkodzono przez złożeniem przy urnie. Taka praktyka „zabijania” broni, by podążyła na tamten świat ze zmarłym, była wśród ówczesnych Germanów szeroko rozpowszechniona.
Zabytek trafił do zbiorów olsztyńskich w 1945 roku wraz z 8 skrzyniami innych przedmiotów ocalonych z nazistowskiego „muzeum pogranicza” przez Tadeusza Godlewskiego. Losy pozostałych obiektów pozostają nieznane.

Kalendarium

« czwartek, 11 sierpnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 11 Sierpnia
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich