"Gazeta Olsztyńska" sprzed 100 lat

2022-07-22 12:30:03 (ost. akt: 2022-07-25 14:47:54)

Wakacje trwają w najlepsze, odpoczywamy w miejscach oryginalnych znajdujących się na końcu świata jak i w tych najbliżej nas, takich „za płotem”, „pod gruszą”. Przebieramy w formach odpoczynku jak w prasowych artykułach. Wybieramy tylko te, które przykują uwagę. Pobieramy słoneczne kąpiele, by za chwilę chłodzić się w cieniu, wachlując gazetą.

Gazeta Olsztyńska sprzed 100 lat
Allenstein, cz.2

Mając taką możliwość zajrzymy do numerów „Gazety Olsztyńskiej” wydawanych sto lat temu w okresie wakacyjnym. Przeczytamy w nich najróżniejsze i często zaskakujące informacje:
„Berlin, 6 czerwca. Przyszło w sejmie pruskim do bójki pomiędzy posłami lewicy i posłami prawicowymi. Walka toczyła się bardzo zacięta. Prezydent oświadczył, że dalsze obrady są niemożliwe.”
„Łóżko samousypiające i samobudzące. (…) Łóżko takież jest oryginalną harmonią muzyki, mechanizmu, fonografu. Po wejściu do niego rozpoczynają się niezwykle łagodne kołysanki momentalnie usypiające człowieka. Natomiast huragan cymbałek, trąb i bębnów o oznaczonej godzinie jest w stanie obudzić nawet zmarłego”.
Dla ceniących literaturę, polecano czytać w odcinkach „Jak to z lnem było? Marii Konopnickiej lub „Trędowatą” Heleny Mniszek: „Ja mogę sięgnąć po kobietę będąc na najwyższym szczycie moralnym, podać jej rękę i sprowadzić do własnych postulatów, ale będę jej patrzał prosto w oczy albo trochę z góry, lecz nie wzniosę oczu i nie padnę na kolana. Tego mnie jeszcze życie nie nauczyło. Czy pani wolałaby, żeby jej wybrany szedł do celu z takim właśnie batem Nietzschego, czy żeby żebrał u niej zmiłowania na kolanach z wywróconymi białkami?...”
Zmęczeni upałami, możemy niespiesznie zająć się przeglądaniem ogłoszeń i reklam: „Kropidła. Małe i duże do nabycia w księgarni J. Pieniężnej”, „Ucznia w naukę krawiectwa, syna porządnych rodziców, przyjmie od zaraz Laskowski, mistrz krawiecki z Gietrzwałdu”
„Potrzebna od zaraz wyręczycielka polka katoliczka w wieku około lat 20 tu, na gospodarstwo wiejskie. Córka gospodarza ma pierwszeństwo”. (Pisownia oryginalna).
„Gazeta Olsztyńska” była pierwszym w okresie zaborów pismem na Warmii w języku polskim. Jej pierwszy numer ukazał się 16 kwietnia 1886 r. Na stanowisko redaktora powołany został Jan Liszewski (1852-1894); były nauczyciel, poeta. Po jego śmierci los „Gazety”, aż do 1939 r. nierozerwalnie związany był z rodziną Pieniężnych.
Cytowane fragmenty pochodzą z „Gazety Olsztyńskiej” z 1922 roku i stanowią cenną część muzealnego księgozbioru. Jej najstarsze egzemplarze poddane zostały konserwacji. Można je zobaczyć w wersji cyfrowej na platformie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej.
Biblioteka muzealna w dalszym ciągu kontynuuje gromadzenie „Gazety Olsztyńskiej”.Kalendarium

« środa, 10 sierpnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 10 Sierpnia
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich