Fragmenty odzieży haftowanej z powiatu hrubieszowskiego

2022-07-13 09:18:16 (ost. akt: 2022-07-13 09:44:33)

#Etnografia

W kolekcji próbek tkanin Teodory Modzelewskiej (1887-1969) oprócz obiektów z Warmii i Mazur znajdują się też takie, które powstały na innych obszarach, a na tych terenach pojawiły się przywiezione przez ludność napływową. Wśród nich są fragmenty odzieży pochodzące z okolic Hrubieszowa, charakterystyczne dla stroju ludowego, określanego mianem hrubieszowsko-tomaszowskiego.

Ubiór ten noszony był na terenie obejmującym w czasach II Rzeczypospolitej południowowschodni obszar województwa lubelskiego, południowozachodni wołyńskiego oraz północnowschodni lwowskiego. Zasięg jego występowania ciągnął się szerokim pasem pomiędzy Hrubieszowem i Tomaszowem Lubelskim, na południowy wschód sięgając poza Rawę Ruską i Sokal i obejmując oba brzegi rzeki Bug.

Prezentowane obiekty stanowią fragmenty męskich i damskich koszul z najbardziej charakterystyczną dla nich dekoracją wykonaną haftem krzyżykowym. Umieszczana ona była przeważnie na kołnierzu, przodzie (tzw. pazucha), przyramkach oraz mankietach koszuli. Do stworzenia tego rozbudowanego zdobienia używano nici wielobarwnych z dodatkiem koloru czarnego. Haft na koszulach męskich częściej występował w tonacji brązowo-ugrowo-pomarańczowej, a zdobienia miały formy geometryczne. W kobiecym ubiorze hafty odznaczały się nieco bogatszą kolorystyką i zgeometryzowanymi roślinnymi motywami. Haft krzyżykowy, który zastosowano w prezentowanych obiektach, należy do grupy haftów liczonych, doskonale sprawdzających się na tkaninach o wyraźnie zaznaczonym splocie (np. na płótnie samodziałowym).

Po rodzaju zdobień można wnioskować, że obiekty te zostały wykonane w latach poprzedzających II wojnę światową. Wtedy to szlaki haftu na koszulach stały się szersze i odznaczały się bardziej intensywnymi barwami. Powodem tego był fakt, że od początku XX wieku wiele elementów tradycyjnego ubioru stopniowo wychodziło z użytku. Natomiast wciąż noszone koszule stały się tą częścią garderoby, którą zdobiono powszechnie i coraz bardziej efektownie.

AC

Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich