Eksponat miesiąca

2022-07-01 12:00:00 (ost. akt: 2022-06-30 13:36:00)

Złocona zapinka z okolic Bartąga znaleziona niedaleko Olsztyna fibula służyła jako rodzaj broszy do spinania szat.

Eksponat miesiąca
Wykonano ją w formie odlanej z brązu płytki, powlekanej warstwą srebra i złota. Jej kabłąk, zwieńczony stylizowaną główką zwierzęcą, udekorowany został tzw. ornamentem plecionkowym. Przeciwległemu zakończeniu nadano zaś formę fantazyjnie uformowanych szczypiec, z powodu których fibulę zalicza się do odmiany „obcęgowatych”.

Mimo niewielkich rozmiarów (4,2 cm długości i 5,5 g masy) zapinka spod Bartąga stanowi źródło niezwykle cenne naukowo i unikalne w skali Polski. Analogiczne fibule, określane mianem typu Straß, znane są w Europie dzięki zaledwie 23. opisanym w literaturze okazom. Występują one na obszarze od wschodniej Francji po Węgry, przeważnie na północ od biegu Dunaju. Tak szeroki rozrzut znalezisk bywa wiązany z losami plemienia Turyngów, rozproszonego po rozbiciu ich państwa przez Franków w 531 r.

Zabytek pochodzi z okresu wędrówek ludów i jest datowany na 1. połowę VI w. Znalezisko to należy łączyć z osadnictwem tzw. grupy olsztyńskiej, trwającym na Warmii i Mazurach od połowy V po VIII w. Jej przedstawicieli uważa się za potomków Galindów, którzy walczyli u boku Gotów i Wandalów na południu Europy. Dzięki tym związkom pojawić się miały na naszych ziemiach importy i lokalne imitacje ozdób germańskich znad Dunaju i Morza Czarnego, a także ze Skandynawii i terenu dzisiejszych Niemiec.

Takim właśnie naśladownictwem jest zapewne zapinka spod Bartąga, przekazana przez
@Olsztyńskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ''Medalion
Stanowi ona nie tylko przykład kunsztu dawnych rzemieślników ale i unikalne świadectwo dziejów Warmii, poświadczające dalekosiężne kontakty jej mieszkańców u schyłku starożytności.

Zapinkę można będzie podziwiać do końca miesiąca w gablocie w holu głównym naszego Muzeum - zapraszamy serdecznie.

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich