OBECNOŚĆ, Kolekcja fotografii ze zbiorów Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

2022-06-24 08:16:13 (ost. akt: 2023-04-14 09:35:15)

Wernisaż 30 czerwca 2022 godz. 17:00 Galeria na Poddaszu Zamek w Lidzbarku Warmińskim

OBECNOŚĆ, Kolekcja fotografii ze zbiorów Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Kolekcja olsztyńskiej Zachęty dokumentuje wszelkie dziedziny aktywności artystycznej końca XX i początku XXI wieku – czasu politycznego i społecznego przełomu. Fotografia okazała się medium, po które chętnie sięgali debiutujący w latach 90. artyści, a genezę tej dziedziny, jej osiągnięcia i możliwości pokazują dzieła klasyków fotograficznej neoawangardy.

Fotografia – jedna z najmłodszych dziedzin sztuki, funkcjonuje jako samodzielna dyscyplina, ale także towarzyszy wideoartowi, performansowi i sztuce akcji jako medium utrwalające efemeryczne wydarzenia i tworzące dokument bliski rangą dziełu sztuki. Traktowana początkowo jako narzędzie pomocnicze, zdobyła pozycję niezależnego artystycznego podmiotu, którego znaczenie wzrosło niebywale w II połowie XX wieku. Upodobali ją sobie artyści eksplorujący obszar sztuki konceptualnej i eksperymentalnej, sztuki krytycznej oraz traktującej fotograficzny kadr jako pole artystycznej ingerencji.

Tytułowa Obecność to bycie, to uczestnictwo, często współudział wynikający z aktywności, ale też bierne trwanie, bunt lub wpisanie się w nurt mainstreamu. Interpretacja dzieł jest niejednoznaczna, rzeczywistość nie jest taka, jaką wydaje się być. To nasz współczesny świat, stymulowany przekazem medialnym, narzuconymi wzorcami zachowań i wizerunków, kodów kulturowych, w którym gubi się realna rzeczywistość, a w którym refleksja o nieuchronnym upływie czasu i nietrwałości jest tak bardzo czytelna.

Kuratorki:
Małgorzata Jackiewicz-Garniec,
Grażyna Prusińska

Fot. Łukasz Kulicki Fotografia

Kalendarium

« niedziela, 1 października 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 1 Października
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich