Drukarnia braniewska w latach 1697-1773

2022-04-25 06:54:25 (ost. akt: 2022-04-25 07:11:59)

#OdDeskiDoDeski

Drukarnia braniewska w latach 1697-1773

Autor: Alicja Łuczyńska

Drukarnia braniewska w latach 1697-1773 była własnością Towarzystwa Jezusowego. W tym okresie wydała około 345 tytułów. W zbiorach Biblioteki MWiM znajduje się aż 53 z nich. Szczególną uwagę należy zwrócić na cztery opisane poniżej:

I Flores Indici sive documenta et ex aureis Sancti Indiarum Apostoli [...] autorstwa Franciszka Ksawerego (1506-1552) – prezbitera, jednego z założycieli zakonu jezuitów, misjonarza, świętego katolickiego zwanego apostołem Indii.

Jest to niewielkich rozmiarów publikacja (10 × 5 cm) wydana w 1707 r. Jej treść stanowi obraz działalności misyjnej. Tekst został podzielony chronologicznie według miesięcy i dni. Te natomiast zawierają cytaty z listów św. Franciszka Ksawerego oraz objaśniające je komentarze. Na końcu oprócz indeksu wydrukowano kalendarium wybranych dat z życia owego świętego. Mimo swoich rozmiarów druk jest wyraźny i czytelny. Całość obleczona została w papierową okładkę.

II Rituale Sacramentorum ac Aliarum Ecclesiasticarum Caeremoniarum, ex Majori Romano, tum Rudniciano & Radzieiowiano Rituali ad Uniformem Ecclesiae & Cleri Varmiensis, & Sambiensis usum,: Jussu & Authoritate Gelsissimi Principis, Illustrissimi & Reverendissimi Domini Christophori Andreae Joannis Comitis in Słupow Szembek; Dei, & Apostolicae Sedis Gratia Episcopi Varmiensis & Sambiensis, S. R. I. Principis, Terrarum Prussiae Praesidis tum Synodali Ordinatione concinnatum.

Dzieło wydane zostało z polecenia biskupa warmińskiego Krzysztofa Szembeka (1680-1740). Jest to zbiór przepisów i modlitw związanych z udzielaniem sakramentów i obrzędami. Tekst składa się z pytań i odpowiedzi, które zostały uszeregowane w następującej kolejności: po łacinie, po polsku, po litewsku oraz po niemiecku. Strona tytułowa wyróżnia się dwukolorowym, czarno-czerwonym drukiem.

III Breviarivm Asceticvm : Quotidianis per Annum Meditationibvs Et Lectionibvs Piis de Deo, Et Perfectionibvs Divinis Christi, ac Deipararae V. Vita & Excellentia Stvdioqve Perfectionis Christianae [...] P. 1-4 autorstwa Jana Drewsa (1646-1710) - jezuity pochodzącego z Warmii, profesora teologii w Wilnie i Warszawie, rektora Seminarium Papieskiego w Braniewie.

Książka składa się z czterech części (Hyemalis, Verna, Aestiva, Autumnalis). Są to rozmyślania i czytania duchowne na rok liturgiczny. Dodano tu również tekst pt.: „Meditationes Pro Festis Sanctorum".

Oprawa wydawnictwa wykonana została ze skóry. Na grzbiecie widoczne są ślepe tłoczenia (częściowo zniszczone). Karta tytułowa wytłoczona została czarnymi i czerwonymi czcionkami. Każda część dzieła posiada własną stronę tytułową i paginację.

Na drugiej karcie znajduje się ujęty w ramę miedzioryt. Ilustracja przedstawia w górnej części siedzących na chmurach Chrystusa i Maryję. Między nimi widoczny jest symbol oka opatrzności. Poniżej widnieje wstęga z napisem „Trias cordis mei tibi uni omnia". Pod nią znajduje się kobieta z oczami wzniesionymi ku górze. Po jej lewej stronie widnieje krzak ciernisty z krzyżami.

IV Missae defunctorum, juxta usum ecclesiae romanae, cum ordine et canone extensae.
Wydawnictwo to jest księgą liturgiczną przeznaczoną do użytku kościelnego. Na stronach 8,14 i 16 znajdują się nuty pieśni żałobnej. Na stronach 38-40 widnieje opis celebrowania mszy żałobnej.
Oprawa wykonana została ze skóry. W jej centralnej części wytłoczona została trupia czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami. Kartę tytułową ozdobiono taką samą ilustracją (trupia czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami). Obok niej wydrukowano cytat ze Starego Testamentu "Miseremini mei, miseremini mei, saltem vos amici mei" (Hi 19,21).

Druk pochodził z księgozbioru kongregacji maryjnej uczniów kolegium w Reszlu. Świadczy o tym wykaligrafowany na przedniej karcie ochronnej zapis: „Congregationis Studiosorum B.V.Maria in Collegio Resselensis Anno 1737 sumptibus Congregationis emptum”.

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich