Ikona Trzy Marie u Grobu

2022-04-20 07:49:28 (ost. akt: 2022-04-20 07:52:59)

Rosja, koniec XVI wieku, tempera jajeczna na desce.

Ikona Trzy Marie u Grobu
Wydawałoby się, że wielkanocne przysmaki są już tylko wspomnieniem i powróciliśmy już po świętach do swoich obowiązków. Jednak niektórzy chrześcijanie dopiero rozpoczynają świętowanie. W Kościołach obrządków wschodnich, które nadal posługują się kalendarzem juliańskim, Wielkanoc wypada w najbliższą niedzielę, 24 kwietnia.

W tradycyjnym prawosławiu nie ma przedstawień Chrystusa Zmartwychwstałego odpowiadających zachodnim wyobrażeniom. Moment Zmartwychwstania jest tajemnicą, której nie jest w stanie pojąć ludzki umysł. Wydarzenie to przedstawia się więc symbolicznie dwoma rodzajami ikon – Zstąpienie do Piekieł i Święte Niewiasty Myrofory, czyli „przynoszące mirrę”.

Odzyskana dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ikona Trzy Marie u Grobu jest realizacją tego drugiego tematu. Wielkość ikony, która ma prawie 70 cm wysokości, sugeruje, że pochodzi ona z ikonostasu – byłaby więc ikoną z trzeciego rzędu, gdzie umieszczane są ikony 12 wielkich świąt.

Ikonę cechuje kolorystyka mieszcząca się w ramach kanonu malarstwa ikonowego. Twarze przedstawionych postaci, szczególnie Archanioła, są dość rozmalowane, ale stroje postaci oraz całun mają już cechy wyraźnie bardziej rysunkowe. Typowe dla ikon z tego okresu jest mocno widoczne obrysowanie konturów postaci. Szczególnie rysunkowo zostały potraktowane, zaznaczone cienkimi liniami, fałdy szat oraz architektura, na tle której ukazano postać Chrystusa.

Ikony przedstawiające Trzy Marie u Grobu są rzadkością w polskich zbiorach muzealnych, co czyni ikonę olsztyńską wyjątkową.

Dominika Kałabun

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich