Mikołaj Kopernik w Olsztynie. Część trzecia

2022-03-28 11:15:38 (ost. akt: 2022-03-28 11:20:36)

#KopernikwOlsztynie

Mikołaj Kopernik w Olsztynie. Część trzecia

Autor: Łukasz Kulicki

Poprzedni wpis oznaczony hashtagiem #KopernikwOlsztynie zakończyliśmy w momencie względnego spokoju. Mimo chwil grozy, największe niebezpieczeństwo dla miasta i zamku minęło – załoga została wzmocniona, a wielki mistrz opuścił Warmię, poprzestając na zdobyciu Dobrego Miasta i Ornety. Grudzień roku Pańskiego 1520 upłynął więc dla mieszkańców zamku olsztyńskiego, w tym dla Kopernika, we względnym spokoju.

Styczeń nowego roku 1521 przyniósł jednak nowe niebezpieczeństwo. Wielki mistrz krzyżacki postanowił skierować się ponownie w stronę środkowej i południowej Warmii. W początkach stycznia ruszył z wojskiem z Królewca do Braniewa, a następnie do Ornety. 12 stycznia skierował się z Ornety do Dobrego Miasta. Mieszkańcy zamku wraz z Kopernikiem zapewne poczuli podobny niepokój jak dwa miesiące wcześniej. Co prawda załoga była już mocniejsza dzięki przybyłym posiłkom pod dowództwem Czecha Henryka Peryka z Janowic. Czy jednak wystarczyłaby do odparcia kilkutysięcznej armii wyposażonej w ciężkie działa, gdyby zdecydowała się oblegać Olsztyn?

13 stycznia do miasta wjechały oddziały królewskie dowodzone przez Zbigniewa Słupeckiego, wysłane na Warmię w celu nękania oddziałów krzyżackich. Następnej nocy wyjechały one w kierunku Dobrego Miasta w celu rozpoznania sytuacji. Wróciwszy, przyprowadziły jeńców i wieści: oddziały wojsk wielkiego mistrza znajdowały się już w nieodległych Kabikiejmach i Cerkiewniku. Dowódca załogi Olsztyna, wspomniany wcześniej Henryk Peryk, powiadamiał o tym listownie następnego dnia biskupa warmińskiego. Przy czym, rzecz jasna, jako człowiek parający się raczej mieczem niż piórem, nie zredagował i nie napisał listu sam – eleganckie frazy łacińskie godne dostojnego adresata ułożył i spisał za niego Mikołaj Kopernik.

16 stycznia mieszkańcy olsztyńskiego zamku i miasta otrzymali ultimatum. Wielki mistrz Albrecht Hohenzollern żądał od nich kapitulacji, grożąc atakiem i całkowitym zniszczeniem Olsztyna wraz z zamkiem. Zarówno Mikołaj Kopernik jak i dowódcy wojskowi pozostali jednak nieugięci. Co więcej, postanowili uprzedzić atak. Oddziały konne ruszyły w kierunku Dobrego Miasta i starły się z krzyżackimi zaciężnymi. Odniosły w tej krótkiej potyczce zwycięstwo, a nawet przyprowadziły do Olsztyna jeńców.

Prawdopodobnie ten odważny ruch przesądził o uratowaniu naszego miasta przed oblężeniem, bowiem Albrecht uznał, że obrońcy dysponują liczną i gotową do walki załogą. Krzyżacka armia, opuściwszy Dobre Miasto, wymaszerowała na południe, ale ominęła Olsztyn, podpalając wsie w okolicy, i skierowała się ku Dąbrównu, a następnie pod Lubawę.

Najgorsze chwile zatem minęły, ale wojna jeszcze się nie skończyła, a oddziały krzyżackie pozostawały w zdobytych miastach warmińskich. Mikołaj Kopernik nadal nie miał chwili odpoczynku. O tym, co działo się dalej, przeczytacie w następnym wpisie!

Michał Kulpa

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich