Mikołaj Kopernik w Olsztynie. Część druga

2022-03-14 08:39:04 (ost. akt: 2022-03-14 08:44:33)

#KopernikwOlsztynie

List Kapituły Warmińskiej do króla Zygmunta I napisany własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika w Olsztynie w 1520 r.

List Kapituły Warmińskiej do króla Zygmunta I napisany własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika w Olsztynie w 1520 r.

Autor: Łukasz Kulicki

Z poprzedniego wpisu oznaczonego hashtagiem #KopernikwOlsztynie (https://bit.ly/3Jb1eTw) dowiedzieliście się, co robił Kopernik na naszym zamku w czasie wojny pruskiej do października 1520 r. Jeśli nie czytaliście, szybko to nadróbcie! Dziś dowiecie się bowiem, co działo się później.

Jak już wiecie (jeśli przeczytaliście poprzedni tekst) przez wiele miesięcy Olsztyn wraz z całą południową Warmią był bezpiecznym azylem, do którego nie sięgały działania wojenne, podczas gdy na północy, w okolicach Fromborka, Braniewa i Melzaku wciąż wrzało. Miało to się jednak wkrótce zmienić.

W połowie października 1520 r. wielki mistrz Albrecht ze znacznymi siłami wkroczył do środkowej Warmii i rozpoczął oblężenie Lidzbarka. Z pewnością Mikołaj Kopernik odnotował ten fakt – wojska krzyżackie były znacznie bliżej Olsztyna, niż wcześniej. Musiało to budzić zaniepokojenie: mniej więcej w tym czasie na prośbę kanoników dowódca wojsk królewskich w Olsztynie Paweł Dołuski prosił (bezskutecznie) o wsparcie od sił królewskich w Lidzbarku.

W listopadzie sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta. 16 listopada doszła do Olsztyna wiadomość o zdobyciu Dobrego Miasta przez wysłane przez Albrechta spod Lidzbarka oddziały. Jeszcze tego samego dnia Kopernik napisał w imieniu kapituły list do króla Polski Zygmunta Starego, który możecie zobaczyć na naszej wystawie stałej. Przekład polski fragmentu listu można też przeczytać na tablicy umieszczonej między salą administratora i refektarzem. Wielki astronom informował w nim o szczupłości załogi Olsztyna, zapewniał o lojalności i błagał o wsparcie. Czytając słowa zapisane ponad pięćset lat temu ręką Kopernika, możemy dziś poczuć emocje, jakie targały mieszkańcami zamku olsztyńskiego wobec groźby krzyżackiego ataku.

List niestety do króla nie dotarł, przechwycony po drodze przez nieprzyjaciela. Mimo to pomoc nadeszła: 27 listopada hetman Janusz Świerczowski zaniepokojony wysłał do Olsztyna z Elbląga setkę pieszych, podwajając tym samym liczebność załogi. Tymczasem wielki mistrz Albrecht zdobył Ornetę, ale na tym zakończył działania ofensywne w środkowej Warmii. Na tym jednak zagrożenie dla Olsztyna się nie skończyło. O tym co działo się później, przeczytacie w następnej notce z cyklu #KopernikwOlsztynie.

Michał Kulpa

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich