Kolekcja Kopernik/kosmos

2022-02-19 08:55:16 (ost. akt: 2022-02-19 09:00:20)

#urodzinyKopernika

Kolekcja Kopernik/kosmos
Rocznice kopernikowskie inspirowały w przeszłości artystów do przełożenia idei sławnego astronoma na język form wizualnych. Symbolicznym przykładem jest płótno Jana Matejki, namalowane w 1873 roku, kiedy to przypadła 400. rocznica urodzin wielkiego uczonego – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur jest wyjątkowa kolekcja, będąca pokłosiem konkursów i plenerów, organizowanych na przypadające w 1973 roku 500. urodziny Mikołaja Kopernika – malarstwo, grafiki i rzeźby artystów polskich, w tym liczna reprezentacja środowiska olsztyńskiego.

W ciągu trzech lat poprzedzających rocznicę organizowano plenerowe spotkania artystów z całego kraju, a także z zagranicy. Przygotowano też wiele ekspozycji o konkursowym charakterze. Większość prac w naszych zbiorach pochodzi ze wspomnianych przedsięwzięć artystycznych i wystaw.
Z dzisiejszej perspektywy kolekcja ma, oprócz waloru artystycznego, charakter dokumentu epoki – została stworzona z inicjatywy władz, ale artyści, w ramach odgórnie sformułowanej idei, tworząc na zamówienie, nie byli ograniczani, nie narzucano im sposobów wypowiedzi, zostawiając swobodę w wyborze środków wyrazu. Powstało wówczas wiele prac o uniwersalnym przekazie, które bardzo ciekawie czyta się ze współczesnej perspektywy.

To artystyczne archiwum wywołuje refleksję, jak współcześni artyści pokazaliby Mikołaja Kopernika. Interesujący byłby estetyczny i ideowy przekaz, zwłaszcza młodych artystów. Wyobraźnia, pod wpływem literatury fantastycznej, filmów s-f przeobraziła, oryginalnie wizualizowała, ale też wyidealizowała kosmos. Czy mit idealnych światów nadal byłby obecny we współczesnej twórczości? Teraz wiemy więcej.

Poniżej kopia dzieła Jana Matejki, autorstwa Zdzisława Pabisiaka oraz prace pochodzące z dwóch lat poprzedzających 500. urodziny wielkiego astronoma. W kolejności grafiki: Jerzego Panka, Zygmunta Czyża, malarstwo: Andrzeja Skoczylasa, Tadeusza Gajla, Andrzeja Samulowskiego, rzeźba: Zofii Hudyki (fragment kolekcji Kopernik/kosmos)

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich