„Nie podawać rąk przy powitaniu i żegnaniu”

2022-02-16 08:29:15 (ost. akt: 2022-02-16 09:33:22)

#zOsiCzasu

„Nie podawać rąk przy powitaniu i żegnaniu”
Epidemia tyfusu w powojennym Olsztynie wybuchła ze względu na bardzo zły stan sanitarny miasta, brak dostępu do bieżącej wody, zniszczone urządzenia kanalizacyjne. Zarządzenie do walki z epidemią tyfusu zostało wydane w 1945 r., przez naczelnika Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej, dr Pawłowskiego. Zgodnie z nim mieszkańcy byli zobowiązani zgłaszać przypadki choroby do Wydziału Zdrowia. Chorych izolowano, a kontakty bezpośrednie należało ograniczać. Zalecano też, by używać tylko wody przegotowanej, zaczerpniętej ze studni. Zabezpieczano zwłoki ludzki i padlinę, odwszawiano ubrania, dezynfekowano dostępne ujęcia wody.
Duże obowiązki złożono na Komitety Domowe w Olsztynie. Były to instytucje zarządzające budynkami mieszkalnymi, które miały uprawnienia kontrolne, nadawane doraźnie przez władze miasta. Podczas epidemii Komitety były odpowiedzialne głównie za ustawianie skrzyń na śmieci, za ich sprzątanie, wywożenie i palenie, zapewnienie toalet w budynkach pozbawionych kanalizacji – co zapewne oznaczało przygotowanie sławojek.

Zarządzenie miejskie zawierało także apel: „Wzywa się ludność cywilną do jak najdalej idącej współpracy”, gdyż mieszkańcy chcieli się szczepić w obawie przed otruciem, a inne możliwości działania lekarzy były bardzo ograniczone.
Instytucje walczące z chorobami to lokalne placówki służby zdrowia, olsztyński Oddział Komisariatu do Walki z Epidemiami, filia Państwowego Zakładu Higieny i Centralna Kolumna z Warszawy, odpowiedzialna za dezynfekcję.

Tyfus nie był jedyną chorobą zakaźną, zagrażającą w tym czasie mieszkańcom Olsztyna i Okręgu Mazurskiego, aczkolwiek ta epidemia pochłonęła najwięcej ofiar. Ludność chorowała na świerzb, gruźlicę, malarię. Plagą były choroby weneryczne.
Prezentujemy zarządzenie do walki z epidemią tyfusu w wersji rękopiśmiennej oraz w postaci oficjalnego obwieszczenia wywieszanego na ulicach Olsztyna.

Dział Historii i Etnografii
[gallery=4]

Kalendarium

« poniedziałek, 27 czerwca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 27 Czerwca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich