Wybrane dary i przekazy, włączone do kolekcji historycznej w 2021 roku

2022-01-14 13:09:16 (ost. akt: 2022-01-14 13:34:04)

#PokazNabytkówMWiM

Wybrane dary i przekazy, włączone do kolekcji historycznej w 2021 roku

Autor: Grzegorz Kumorowicz

Do zbiorów historycznych w 2021 r. zostały włączone przedmioty użytkowe, dokumenty osobiste i świadectwa życia codziennego. Są to dary osób prywatnych i jeden przekaz instytucji. Za wszystkie darowizny jesteśmy bardzo wdzięczni.

Na pokazie będzie prezentowany sprzęt turystyczny, używany przez mieszkańca Olsztyna: narty biegowe, kijki, buty plecak wyprodukowany w kętrzyńskich zakładach odzieżowych „Warmia”, przedmioty są datowane na przełom lat 60. i 70. XX wieku. Ilustrują one pozazawodowe i nieoczywiste zainteresowania mieszkańców regionu, same w sobie są interesujące ze względu na swoiste rozwiązania techniczne (rodzaj wiązań nart i typ butów) oraz zachowaną na plecaku wszywkę z nazwą znanych i cenionych, lokalnych zakładów produkcyjnych.

Bardzo ciekawy jest przekaz dotyczący rodu Finckensteinów. Jest to część znaleziska z 2017 r., składa się z notesów z osobistymi zapiskami Hansa-Joachima von Finckenstein, z I wojny światowej, dwóch radzieckich notatek wykonanych w majątku Finckensteinów po zajęciu go przez Armię Czerwoną; rachunków z lokalnych przedsiębiorstw i warsztatów za naprawę rozmaitych sprzętów i maszyn z gospodarstwa, rachunków za zakupy, datowanych na późną jesień 1944 r. i początek stycznia 1945 r.; w zestawie są dokumenty bankowe ilustrujące zasobność oraz gospodarowanie finansami; dokumenty o charakterze prawnym – brudnopisy testamentu i uprawnienia finansowe członków rodziny wobec siebie. Są to również przedmioty osobiste odznaczenia i odznaki, portfel, spinki. W znalezisku są też kalendarze z gospodarskimi notatkami, monety i banknoty.

Do zbiorów trafiło także pudełko po pralinach, z firmy 22 Lipca, z wizerunkiem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, datowane na drugą połowę lat 50. XX w. Jest intrygujące ze względu na to, że darowany przedmiot ma przesunięty w lewo napis „Praliny”, w lewym dolnym rogu ma znak zakładu cukierniczego oraz napis „made in Poland”; ma również odmiennie niż przeciętnie rozmieszczone stemple i nadruki. Niestety, w pudełku nie było już słodyczy…

I ostatni przykład nowych zbiorów, czyli połówkowe świadectwo uczennicy z pierwszej klasy miejskiej, zawodowej szkoły gospodarstwa domowego w Lidzbarku Warmińskim, wystawione 27 marca 1936 r., z podpisami kierownika szkoły i nauczyciela zawodu, wychowawcy klasy oraz ojca uczennicy — Rudolf Grunwald. Jest to ciekawy dokument lokalnego szkolnictwa w regionie. Na uwagę zasługuje też to, że świadectwo jest podpisane przez rodzica.

Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« środa, 6 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 6 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich