Nabytki 2021 r. – zbiory numizmatyczne

Nabytki 2021 r. – zbiory numizmatyczne

2022-01-11 10:19:55 (ost. akt: 2022-01-11 11:36:50)

#PokazNabytkówMWiM

Zbiory Gabinetu Numizmatycznego Działu Historii i Etnografii liczą prawie 13 tys. jednostek inwentarzowych. Obok monet, banknotów, papierów wartościowych, bonów i żetonów zawierają również zabytki związane ze sztuką medalierską, sfragistyką i falerystyką.

Kolekcja numizmatów obejmuje obiekty od XI wieku do współczesności. Trzonem są 24 skarby, z których najstarszy ukryty został w XI wieku, najmłodszy niedługo przed II wojną światową. Najbardziej typowe to znaleziska zawierające monety krzyżackie, pruskie, polskie, a także z okresu wojen szwedzkich. Osobne miejsce zajmuje niewielki zbiór antycznych brązów (Rzym, Bizancjum). Wśród papierowych środków płatniczych szczególnie cenne są banknoty z okresu insurekcji kościuszkowskiej oraz obligacje Rządu Narodowego.
Medalierstwo w znacznej mierze reprezentuje plastyka polska. Muzeum posiada jednak parę cennych zabytków o proweniencji włoskiej, francuskiej i niemieckiej. W zbiorach sfragistycznych na uwagę zasługują tłoki pieczęci cechowych.

Najnowsze nabytki reprezentuje coroczny przekaz Departamentu Skarbcowego NBP zawierający wybrane walory kolekcjonerskie wyemitowane w 2019 i 2020 r. Wśród nich jak zwykle, jedną z najcenniejszych i najciekawszych jest 50 złotowa moneta z będącej w toku emisji serii wzorowanej na kolekcji medali Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tym razem jest to wizerunek króla Zygmunta III Wazy.

Wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł – „Skarby Stanisława Augusta” – odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791–1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768–1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Innymi, wartymi zauważenia monetami, tym razem ze względu na technikę wykonania i zastosowane materiały są:
-20 złotych z portretem Heleny Modrzejewskiej według obrazu Franka Fowlera, w który to nominał wprawiono wizerunek dekorowanego motywami roślinnymi wachlarza aktorki, wykonany z porcelany.
-50 złotych dedykowane 700-leciu Kościoła Mariackiego w Krakowie, w którym zastosowano wstawki ze szkła barwionego, odwzorowujące witraże pochodzące z tejże świątyni.
-50 złotych poświęcone 100-leciu zaślubin Polski z Bałtykiem, niewątpliwie inspirowane obrazem Juliusza Kossaka. Oprócz postaci generała Józefa Hallera wjeżdżającego konno do morza powierzchnię nominału ozdobiła plastyczna wstawka z kuliście uformowanego bursztynu.

Jednym z ciekawszych, bo nietypowych pod względem nominału, jest banknot o wartości 19 złotych, wyemitowany w 100-lecie powstania Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, na którym znalazł się wizerunek jednego z ojców niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego. Drugim w przekazie NBP, ciekawym pod względem kompozycji (układ pionowy), jest nominał 20 złotych poświęcony setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Małgorzata Kumorowicz

Kalendarium

« środa, 6 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 6 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich