„Pamiątki dzieciństwa”

2022-01-11 08:14:14 (ost. akt: 2022-01-11 08:57:04)

#PokazNabytkówMWiM

„Pamiątki dzieciństwa”

Autor: Grzegorz Kumorowicz

W roku 2021 zbiory etnograficzne Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciły się o 19 ciekawych obiektów, które zostały przekazane w formie darów. Są wśród nich obiekty związane z dzieciństwem pochodzące z II połowy XX wieku.

Pierwszy stanowi figurka celuloidowa, przedstawiająca dziewczynkę z koszyczkiem. Przedmiot stanowi dar od mieszkanki Olsztyna i jest jej własnością od czasów dzieciństwa (lata 60. XX wieku). Figurka jest przykładem dwudziestowiecznej produkcji zabawkarskiej, została wykonana z masy celuloidowej – pierwszego termoplastycznego tworzywa, opatentowanego jeszcze w XIX wieku, które w połowie wieku XX wykorzystywano masowo do produkcji zabawek.

Kolejny obiekt to koń na biegunach, dar prywatny. Koń pochodzi z lat 60/70. Jest przykładem produkcji zabawkarskiej z okresu PRL-u i wzbogaci etnograficzne zbiory zabawek. W zbiorach tych nie posiadamy obiektu tego typu (czyli z II połowy XX wieku), mamy natomiast trzy koniki na biegunach produkcji rzemieślniczej z wcześniejszego okresu. Zabawki w formie konia są jednymi z najstarszych i najpowszechniejszych. Występowały w kilku odmianach: koń na patyku, koń na kółkach. Forma konia na biegunach datowana jest na początek XVII wieku – najstarszą tego typu zachowaną zabawką jest konik Karola I Stuarta (króla Anglii i Szkocji) ze zbiorów Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Do zbiorów trafiły również dwa beciki, przekazane przez ofiarodawczynię, mieszkankę Olsztyna. Beciki zostały prawdopodobnie uszyte w rodzinie kobiety – zarówno jej mama jak i siostra były krawcowymi. Beciki były użytkowane przez dzieci w rodzinie ofiarodawczyni w latach 60. XX wieku i tak też należy określić datę ich powstania. Oba wykonane są z białego płótna bawełnianego z dekoracjami w postaci wstawek koronkowych.

Anna Czachorowska
Dział Historii i Etnografii

Kalendarium

« środa, 6 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 6 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich