Pokłon Trzech Króli

2022-01-06 08:00:00 (ost. akt: 2022-01-11 08:40:28)

#SztukaDawna

Pokłon Trzech Króli

Autor: Grzegorz Kumorowicz

Według Ewangelii Św. Mateusza (2, 1-12) Mędrcy ze Wschodu, podążając za gwiazdą, trafili do Betlejem w celu oddania hołdu nowonarodzonemu Chrystusowi. Wspomniana Ewangelia jest jedynym źródłem wiedzy na ten temat. Zatem zarówno tajemnicze postaci cudzoziemców, jak i wędrująca po niebie gwiazda, stanowią nie lada zagadkę. Św. Mateusz nie wymienił nawet, tak utartej w tradycji, liczby „trzy” odnoszącej się do ilości magów. Pozostaje jeszcze kwestia ich imion. Dlaczego więc jedno z najstarszych świąt w Kościele, symbolizujące pokłon pogan przed Chrystusem, nazywamy Świętem Trzech Króli?

Wskazówką mogą być wymienione w Ewangelii dary, które mężczyźni przynieśli ze sobą: kadzidło, mirra i złoto. W teologii i ikonografii przyjęto, że cudzoziemców było trzech, a każdy z nich przyniósł jeden z podarunków. Imiona z kolei pochodzą z ormiańskiej ewangelii apokryficznej (teksty natchnione, niewchodzące w Kanon Biblii), która mówi o trzech braciach pochodzących z Persji o imionach Kacper, Melchior i Baltazar. Św. Mateusz co prawda pisał o mędrcach, a określenie „królowie” zostało zastosowane nieco na wyrost i może wynikać z błędnych tłumaczeń.

Trzej Królowie, a raczej Trzej Magowie, zagościli w sztuce Europy Zachodniej i inspirowali wielu twórców do artystycznych wizji ukazujących Pokłon Trzech Króli. W zbiorach Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego znajduje się kilka prac pokazujących ten temat. Jedną z nich jest relief pochodzący z II ćw. XVIII wieku, autorstwa reszelskiego warsztatu Jana Chrystiana Schmidta. Po lewej stronie znajduję się Maria z Dzieciątkiem na kolanach, towarzyszy im św. Józef. Po prawej Trzech Mędrców, jeden z nich przyklęka, przekazując podarunek. Nad zabudowaniami zatrzymała się gwiazda, która towarzyszyła wędrowcom przez całą drogę.

Kalendarium

« środa, 6 lipca 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 6 Lipca
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich