Święty Łukasz

2021-12-25 10:09:00 (ost. akt: 2021-12-22 14:53:02)

Święty Łukasz, bo o nim mowa, żył w pierwszym wieku naszej ery, urodził się w Antiochii (Turcja)...

Św. Łukasz, ok. 1680.

Św. Łukasz, ok. 1680.

„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. […] Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.” (Łk 2,1-7)*

Powyższy fragment gości w naszych domach w czasie Wigilii Bożego Narodzenia, ale czy znamy jego autora? Z pochodzenia poganin, uczeń, przyjaciel i towarzysz św. Pawła, lekarz, święty, Ewangelista, według legendy również malarz ikon oraz autor Dziejów Apostolskich (co ciekawe, nigdy nie był jednym z dwunastu).

Święty Łukasz, bo o nim mowa, żył w pierwszym wieku naszej ery, urodził się w Antiochii (Turcja). Prawdopodobnie osobiście nigdy nie poznał Chrystusa, jednak materiały do swoich dwóch wielkich dzieł zbierał „z pierwszej ręki”, podczas podróży ze św. Pawłem.

Ewangelia św. Łukasza jest o tyle istotna, że opisuje wcześniej pomijane aspekty - dzieciństwo Jezusa oraz pogłębione opisy wydarzeń związanych z Matką Bożą. W ikonografii pokazywany jako malarz/pisarz ikon, lekarz lub Ewangelista, którego atrybutami są wół i księga. I właśnie rzeźby reprezentujące ten ostatni wizerunek znajdują się w zbiorach Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego.

* Ewangelia wg św. Łukasza, Biblia Tysiąclecia

Ewelina Góra, Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego

Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich