Obrzędy pogrzebowe

2021-11-02 14:00:00 (ost. akt: 2021-11-02 08:57:46)

Pogrzeb był zawsze jedną z najważniejszych uroczystości rodzinnych, a obrzędy mu towarzyszące miały wyłączyć zmarłego ze społeczności.

Kieźliny. Krzyż przydrożny przy drodze prowadzącej do Dywit.

Kieźliny. Krzyż przydrożny przy drodze prowadzącej do Dywit.

Przy wynoszeniu trumny, starano się uderzyć nią w próg. Stukanie miało umożliwić zmarłemu pożegnanie ze sprawami ziemskimi oraz zapobiec nieszczęściom, mogącym zaszkodzić pozostałym domownikom. Żałobnicy umożliwiali gospodarzowi także ostatnie pożegnanie się z inwentarzem, otwierając drzwi budynków gospodarczych i wypuszczając zwierzęta gospodarskie na podwórze. Inną nakazaną czynnością było otwieranie wszystkich okien i drzwi, aby dusza mogła spokojnie opuścić domostwo. Na Mazurach, osobą odpowiedzialną za ceremonię był bardzo często wiejski nauczyciel. Zastępował pastora, gdy miejscowość znajdowała się w znacznej odległości od parafii. W pogrzebach starali się brać udział wszyscy mieszkańcy wioski odprowadzając zmarłego co najmniej do skrzyżowania, tak aby dusza, która wędruje wraz z żałobnikami, nie powracała. Kondukt zatrzymywał się na końcu wioski, a później bez postoju podążał na cmentarz. Zakazanym było zaprzęganie do wozu wiozącego zmarłego źrebnych klaczy lub koni do niego należących. Po pogrzebie urządzano „cerm”, czyli stypę, w trakcie której nie żałowano jedzenia i alkoholu.

Nie wszyscy byli zdania, że wraz z zakończeniem ceremonii pogrzebowej, dusza uzyskiwała wieczny spokój. „Tragarze duchów” widzieli nieszczęsne byty, niemogące zerwać łączności z utraconym życiem, nawet przez kilka tygodni. Gdzieniegdzie, w trakcie cermu, stawiano w izbie stołek, a na nim ręcznik, przy pomocy którego spuszczano trumnę do grobu. Dobrą praktyką, było pozostawianie wiązek słomy na rozdrożu, gdyż duchy skłaniały się ku odpoczynkowi w takich miejscach.

mw

Kalendarium

« czwartek, 11 sierpnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 11 Sierpnia
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich