Największa kolekcja mazurskich kafli piecowych w regionie.

2021-10-20 11:00:00 (ost. akt: 2021-10-20 11:31:03)

Wystawa mazurskich kafli piecowych prezentuje kolekcję ze zbiorów Muzeum Mazurskiego w Szczytnie oraz MWiM w Olsztynie.

Największa kolekcja mazurskich kafli piecowych w regionie.
Kafle pochodzą z z różnych warsztatów kaflarskich działających na Mazurach od połowy XVIII do lat 70. XIX wieku. Zostały wytworzone przede wszystkim w warsztatach rodzinnych Karpowiczów w Nidzicy oraz Nadrowskich, Moczadłów czy Salewskich w Pasymiu. Jest to niewątpliwie największa kolekcja mazurskich kafli piecowych prezentowana na wystawie stałej w naszym regionie.

Są to kafle malowane, a część z nich posiada ponadto formę reliefową. Zdobione motywami geometrycznymi, architektonicznymi, roślinnymi, zoomorficznymi. Wyjątkowym walorem niektórych kafli są scenki rodzajowe, często opatrzone inskrypcją w języku polskim w formie potocznej mowy mazurskiej. W tych krótkich tekstach możemy zauważyć pewne procesy fonetyczne charakterystyczne dla mowy mazurskiej jak mazurzenie, asynchroniczna wymowa niektórych sylab, depalatalizacja czy labializacja (uwargowienie).

Obrazki na kaflach stanowią prawdziwą kronikę codziennego życia wsi mazurskiej. Opisują wykonywane prace, zabawy, zwyczaje świąteczne czy motywy religijne zaczerpnięte z Pisma Świętego. Niektóre wizerunki poruszają problematykę społeczną, inne zaś przedstawiają ważne wydarzenia historyczne o których wiedza najczęściej przetrwała w ustnej tradycji. Często występują postacie żołnierzy z epoki - wojsko zajmowało szczególne miejsce w mentalności mieszkańców dawnej wsi mazurskiej.

Kolekcji towarzyszą rekonstrukcje dwóch pieców, zestawione z różnych kafli, obrazujące różne typy pieców mazurskich – jedno i trójkondygnacyjnego.

Fot. Ł.Kulicki

Kalendarium

« sobota, 13 lipca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 13 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: