Papier

2021-10-11 08:17:26 (ost. akt: 2021-10-11 11:49:32)

#odDeskidoDeski

Papier
Papier wynaleziono w Chinach. Za jego wynalazcę powszechnie uznaję się Tsai Luna, żyjącego w I i II w. n.e. Znaleziska archeologiczne jednak przesuwają początki historii papieru na czas panowania dynastii Han (I-II w. p.n.e.).

Papier wytwarzany był z rozmiękczonych włókien roślinnych, zmielonych w jednolitą pulpę. Następnie rozprowadzano go na specjalnie przygotowanych prasach. Sito papiernicze składało się z dwóch oddzielnych części: drewnianej ramy z naciągniętą metalową siatką i drewnianego ogranicznika. Druciki rozmieszczane były gęsto w odległości co najmniej 1 mm od siebie. Ślad drucianej siatki widać było w oglądanym pod światło arkuszu. Uformowane arkusze pozostawiano do wyschnięcia. Z uwagi na swoją dość niską cenę produkcji, na Dalekim Wschodzie dość szybko wyparł pergamin.

W Europie papier pojawił się dzięki Persom. Produkowali oni już w V w. n.e. w Samarkandzie tak zwany papier szmaciany. Za pośrednictwem Arabów papier trafił do Italii na początku jedenastego stulecia. Część badaczy uważa, że papier mógł także zostać niezależnie wynaleziony w krajach arabskich.

Za pierwszą papiernię założoną na terenie współczesnej Polski uznaje się zakład Fryderyka Szylinga w Prądnikach Czerwonych koło Krakowa. Warsztat ten powstał w 1493 r. W wiekach XV i XVI papiernie powstawały w ośrodkach wrocławskich, gdańskich, poznańskich oraz na Rusi Czerwonej i w Lubelskiem. Po okresie stagnacji wywołanym licznymi wojnami w XVII wieku ponowny rozkwit papierni przypada na wieki XVIII i XIX. Liczne manufaktury powstawały na ziemiach sandomierskich i warszawskich.

W 1968 r. w miejscowości Duszniki-Zdrój, w XVI – wiecznym młynie papierniczym, otwarte zostało Muzeum Papiernictwa.

Jakub Radosław Sidor

Kalendarium

« środa, 10 sierpnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 10 Sierpnia
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich