Broda, część 2

2021-11-04 12:16:42 (ost. akt: 2021-11-03 13:40:10)

#MenMuzeum

Żelazne ostrze brzytwy z grobu nr. 149 w Niedanowie pod Nidzicą, zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Żelazne ostrze brzytwy z grobu nr. 149 w Niedanowie pod Nidzicą, zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Autor: fot. Kacper Martyka

Ostatnio pytaliśmy was o „stare golarki” z waszych domów. Wypadałoby podzielić się choć kilkoma wiekowymi z naszej kolekcji.

Na pierwszy ogień idzie żelazna brzytwa z grobu przedstawiciela kultury przeworskiej w Niedanowie pod Nidzicą. Pochodzi ona najpewniej z I wieku naszej ery. Czyli „archeologicznie” jednej z faz tzw. okresu wpływów rzymskich – czasów gdy Cesarstwo Rzymskie było punktem odniesienia dla wszystkiego co działo się w Europie. Także w kwestii mody.

W pierwszym stuleciu po Chrystusie w Wiecznym Mieście panowała moda na gładko wygoloną twarz. Taki wizerunek Rzymian (szczególnie cesarzy) dziś wydaje nam się czymś oczywistym. W rzeczywistość jednak, mieszkańcy wiecznego miasta przejęli go ze świata hellenistycznego dopiero w drugim wieku przed naszą erą.

Ogolona twarz władcy nawiązywała do wiecznej młodości – jednego z podstawowych atrybutów boskości. W pierwszym i drugim wieku, skojarzenie między „bezwłosą” młodością a boskością było tak mocno zakorzenione w kulturze mieszkańców imperium rzymskiego, że i Chrystus przedstawiany był jako młody, pozbawiony brody chłopak.

W tym samym czasie germańscy barbarzyńcy hołubili znacznie bardziej kudłatemu ideałowi męskiego piękna. I tak na przykład zamieszkujących nasze ziemie Gotów, od Rzymian odróżnić można było między innymi po brodzie, wąsach i długich, zawiązanych w specyficzny węzeł włosach. Dość podobnie przedstawia się dziś ich sąsiadów – przedstawicieli kultury przeworskiej.

W takim razie skąd w grobie z Niedanowa brzytwa? Oczywiście możliwe jest, iż pochowany tam mężczyzna był jednym z wojowników, który w poszukiwaniu sławy i majątku poszedł na służbę do armii rzymskiej, by po latach powrócić w rodzinne strony nasiąknąwszy obcymi obyczajami.

Inne wyjaśnienie podpowiada nam praktyka współczesnych posiadaczy bród. Do pielęgnacji, a przede wszystkim stylizacji brody czy wąsów, porządne ostrze jest właściwie nieodzowne ;)

A wy? Golilibyście się taką brzytwą?

Kalendarium

« czwartek, 11 sierpnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 11 Sierpnia
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich